Totalny chaos i biurokracja w systemie szczepień.


Lekarze POZ apelują – tracą na tym pacjenci

Bałagan, skomplikowany system, zupełnie niedostosowany do naszej pracy, absurdalna biurokracja – tak lekarze POZ oceniają to, co obecnie dzieje się w systemie szczepień, zarówno przeciwko Covid-19, jak i szczepień przeciw HPV u nastolatków. Mimo że lekarze są chętni do prowadzenia programów szczepień, problemów jest tak wiele, a chaos tak ogromny, że skutecznie destabilizuje ich codzienną pracę.

– To kompletna dezorganizacja systemu szczepień. W przypadku Covid-19 musimy najpierw polować na dostawy szczepionek, ponieważ nadal mamy ogromne problemy z zamówieniami – mówi Joanna Zabielska - Cieciuch, lekarka rodzinna z Podlasia, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – Następnie tracimy mnóstwo czasu na poprawne wprowadzenie danych do systemu elektronicznego na gabinet.gov.pl, który jest niewydolny, często się zawiesza, odrzuca dane i sprawia wiele kłopotów. Po szybkim i sprawnym zaszczepieniu pięciu pacjentów, ponad godzinę musiałam borykać się z systemem, aby właściwie zarejestrować ich dane. Nie mam na to czasu, bo w kolejce czekają kolejni pacjenci.

Efektem tego chaosu jest m.in. dramatycznie niska liczba punktów szczepień przeciwko Covid-19 w Polsce. W Białymstoku, gdzie mieszka 300 tysięcy osób, program realizują zaledwie dwie apteki.

– Z dużym trudem zdobyłem szczepionki, ale już nie zamawiam ich więcej. Nie udostępniam także terminów dla pacjentów spoza mojej praktyki. Zagmatwany, skomplikowany system kompletnie uniemożliwia realizację programu szczpień, tracimy za dużo czasu – dodaje lekarka.

Nie lepiej jest z szczepieniami przeciw HPV u nastolatków. Tu biurokracja sięga zenitu.

– Szczepimy dziecko, a tę jedną informację o jednej szczepionce musimy wpisać w czterech miejscach – do karty uodpornienia, do książeczki szczepień, do naszej dokumentacji medycznej i do e-karty szczepień. To zabiera nam mnóstwo czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na badanie i szczepienie kolejnego dziecka – wyjaśnia dr Agata Sławin, lekarka z Dolnego Śląska, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Taki biurokratyczny system spowodował wydłużenie kolejek.

– Teraz zaszczepienie dziecka w odpowiednim terminie jest dobrem luksusowym - dodaje lekarka.

Dlatego pilnie konieczna jest reforma systemu szczepień. Wiele poprawiłaby zmiana w kwestii kwalifikacji do szczepienia. W przypadku starszych dzieci mogłaby to robić pielęgniarka.

– Bada przecież zdrowe dziecko. Wystarczy zmierzyć mu temperaturę, obejrzeć gardło, zbadać węzły chłonne i osłuchać płuca. Dopiero w razie ewentualnych wątpliwości może skonsultować się z lekarzem. I oczywiście sama może dziecko zaszczepić – dodaje dr Agata Sławin, lekarka z Dolnego Śląska, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Z powodu tych utrudnień lekarze POZ ograniczają się do szczepienia tylko swoich pacjentów.

– Biurokracja jest straszna, uniemożliwia nam skuteczną realizację programów szczepień. Chcemy szczepić, ale mamy tyle utrudnień i komplikacji, że to dla nas duży problem. To poszło kompletnie w złym kierunku – mówi Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarka rodzinna z Lubelszczyzny, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie.


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024