Telefoniczna weryfikacja dostępności.



Pan Filip Nowak

p.o. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
Szanowny Panie Prezesie

W imieniu Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie” i zrzeszonych w niej świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej, zwracamy się do Pana w sprawie prowadzonej przez poszczególne oddziały NFZ, „telefonicznej weryfikacji dostępności do świadczeń”.

Pracownicy terenowych departamentów kontroli NFZ dzwonią do świadczeniodawców poz, podając się za pacjentów, i w ten sposób dokonują „weryfikacji” dostępności do świadczeń. Jeśli wystąpiły trudności w dodzwonieniu się do przychodni lub umówieniu się na wizytę w tym samym dniu, poszczególni świadczeniodawcy otrzymują pisma z groźbą nałożenia kar umownych „z tytułu niezapewnienia bieżącej rejestracji świadczeniobiorców”.


Panie Prezesie,

Tak prowadzone kontrole i takie ich wyniki – grożenie zastosowaniem sankcji w postaci kar umownych, nie mogą pozostać bez echa.


Jak Pan doskonale wie, w czasie epidemii świadczeniodawcy poz, pracują wręcz w ekstremalnych warunkach. Opublikowana przez Ministra Zdrowia i aktualnie obowiązująca strategia walki z epidemią covid-19, szczególną rolę przypisuje lekarzom podstawowej opieki zdrowotnej. To lekarze poz mają kierować na badania w kierunku stwierdzenia występowania tej choroby, mają kierować pacjentów do izolacji, szpitali, kontaktować się z zarażonymi– jednym słowem stać na pierwszej linii walki z tą chorobą.



Lekarze i pracownicy medyczni podstawowej opieki zdrowotnej odbierają i sami wykonują dziesiątki połączeń telefonicznych dziennie (nie wspominając o osobistych wizytach pacjentów w przychodni i wizytach domowych). Przeprowadzone przez nas, w wybranych przychodniach, analizy pokazują, że średnia miesięczna liczba i czas trwania telefonicznych połączeń, w porównaniu do ubiegłego roku, wzrosły nawet dwukrotnie.



Już samo znalezienie miejsca w szpitalu zakaźnym dla pacjenta wymagającego hospitalizacji z powodu covid-19, wymaga, wedle przekazywanych nam informacji, od jednej do trzech godzin ustaleń telefonicznych: poszukiwania miejsca w szpitalu, ustalenia transportu dla pacjenta – mimo, iż formalnie rzecz biorąc, lekarze poz nie powinni się tym zajmować.



Co więcej, wielu lekarzy i pracowników medycznych poz, mimo naszych apeli i próśb, zostało administracyjnie powołanych przez wojewodów do pracy w szpitalach zakaźnych na podstawie ich decyzji. Wielu lekarzy i wiele pielęgniarek jest chorych lub przebywa na izolacji, a ich koledzy pracują o wiele dłużej niż powinni, starając się, kosztem własnego wolnego czasu, sił i zdrowia, sprostać wymaganiom i obsłużyć swych pacjentów.



Jeśli Pan i kontrolujący pracownicy NFZ mają jakiekolwiek wątpliwości w tym zakresie, proponujemy, by zamiast telefonicznych kontroli, udali się samodzielnie do placówek poz. Są otwarte, lekarze udzielają nie tylko teleporad, można ich codziennie zastać w miejscu udzielania świadczeń. Może jeśli naocznie przekonają się Państwo o realiach pracy podstawowej opieki zdrowotnej w czasie epidemii, zrozumiecie nasze oburzenie.



W takiej sytuacji i wobec wyżej przedstawionych faktów, ta telefoniczna weryfikacja i grożenie sankcjami jest jak policzek w twarz. Proszę, by sam Pan zapytał swych urzędników: ile czasu trzeba, by dodzwonić się w obecnym czasie, do oddziałów NFZ ? Czy myśli Pan, że wystarczy jeden telefon ? Dwa ? Trzy ? Czy wie Pan, ile czasu potrzeba, by dodzwonić się do powiatowej stacji sanepid? A do lekarzy poz, jak rozumiemy, każdy powinien się dodzwonić natychmiast?



Wobec powyższego, zwracamy się z żądaniem zaprzestania realizowania tej „telefonicznej weryfikacji dostępności do świadczeń” i zrozumienia, iż sytuacja epidemiczna wymaga współpracy z lekarzami i świadczeniodawcami poz, a nie straszenia ich karami finansowymi.





Z poważaniem

Jacek Krajewski

Prezes Federacji





Do wiadomości:

Minister Zdrowia Adam Niedzielski




Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024