W cieniu sieci szpitali - przyszłość AOS wciąż niepewna



Trwają prace legislacyjne nad ustawą o sieci szpitali, która budzi liczne kontrowersje różnych środowisk. Tymczasem wciąż jest nierozwiązana kwestia zasad funkcjonowania i finansowania ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, w którą powstająca sieć może uderzyć rykoszetem.

W sieci znajdą się bowiem nie tylko szpitale, ale też specjalistyczne przychodnie przyszpitalne, które częściowo mają być finansowane w trybie pozakonkursowym. Z założenia ma się to przyczynić do lepszej opieki nad pacjentami przed i po hospitalizacji.
- Sama idea, by uporządkować w ten sposób przepływ pacjentów, jest słuszna - uważa ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Andrzej Zapaśnik. - Jednak wiele zależy od szczegółowych rozwiązań. Do tej pory nie wiadomo, czy poradnie przyszpitalne będą finansowane w części pozakonkursowej z budżetu przeznaczonego na specjalistykę realizowaną poza poradniami przyszpitalnymi (czyli kosztem AOS), a jeśli tak, to w jakim procencie. Kolejna sprawa to obowiązujące rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu konkursowym przy zawieraniu umów w zakresie AOS. Poradnie przyszpitalne są w nim preferowane w wielu istotnych kryteriach: lokalowych, sprzętowych i kadrowych. To rozporządzenie wymaga zmiany, bo w obecnej formie spowoduje upadek wielu poradni specjalistycznych funkcjonujących w przychodniach, co odbędzie także ze szkodą dla pacjentów, spośród których tylko część wymaga hospitalizacji, a więc i opieki okołoszpitalnej. Reforma poradni przyszpitalnych nie może się odbywać kosztem ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Na zmianę zasad zawierania umów w AOS jest jeszcze czas - tegoroczne konkursy zostały odroczone i odbędą się w przyszłym roku.
- Taka decyzja została podjęta pod naciskiem środowiskowym, m.in. Porozumienia Zielonogórskiego, które dwukrotnie występowało w tej sprawie do ministra zdrowia - zauważa Andrzej Zapaśnik. - To niewątpliwy sukces, bo gdyby doszło do organizowania konkursów po wejściu w życie sieci szpitali na obecnych zasadach, powstałby ogromny chaos. Liczymy na to, że nie jest to tylko odroczenie „egzekucji” AOS, ale że nowe kryteria ocen będą wnikliwie przemyślane i dostosowane do obecnie wprowadzanych zmian systemowych.



Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024