Ustawa refundacyjna-resort zadowolony z jej efektów, oszczędzając ponad 4 mld zł kosztem pacjentów



Jeden wielki sukces – tak w skrócie można podsumować sprawozdanie z wykonania ustawy refundacyjnej, przedstawione przez Ministerstwo Zdrowia podczas ostatniego posiedzenia sejmowej komisji zdrowia.

Podsumowując efekty działania ustawy w latach 2012 - 2014, wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki chwalił się fantastycznymi rezultatami, podkreślając rzekomy lepszy dostęp pacjentów do leków refundowanych i programów lekowych. W swoim sprawozdaniu resort pozostał głuchy na podnoszone przez wiele środowisk krytyczne głosy na temat ustawy, która według różnych niezależnych analiz przyniosła wręcz przeciwne efekty. Nie było polemiki, było jedynie głoszenie „prawd objawionych”.

W posiedzeniu komisji, poświęconej m.in. ocenie ustawy refundacyjnej, z ramienia Porozumienia Zielonogórskiego uczestniczył Marek Twardowski, wiceprezes zarządu, a w latach 2007-2010 wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową.

- Z oficjalnych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ciągu trzech lat na ustawie refundacyjnej zaoszczędzono ponad 4 mld zł – mówi Marek Twardowski. – To karygodne i niezgodne z interesem obywateli, że te pieniądze nie zostały przeznaczone na refundację nowych leków (zwłaszcza innowacyjnych), programy lekowe czy nowoczesne terapie. Tymczasem oszczędności posłużyły łataniu niedoborów budżetowych NFZ. Jednak przedstawiciel MZ podczas komisji zdrowia nie potrafił udzielić sensownego wyjaśnienia w tej sprawie, podobnie zresztą jak w wielu innych kwestiach.

Marek Twardowski pytał wiceministra także o stan prac nad ustawą o badaniach klinicznych, na podstawie której można by przekazywać środki szpitalom klinicznym na terapie doświadczalne. Prosił o wyjaśnienie, co się dzieje z obywatelskim projektem ustawy refundacyjnej (przygotowanym przez ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego), który nie wyszedł poza etap specjalnie utworzonej podkomisji i raczej nie ma szans, by w tej kadencji Sejmu był dalej procedowany.

- Moje pytania dotyczyły także obecnie obowiązującej ustawy refundacyjnej i jej zmian, postulowanych przez środowiska medyczne – relacjonuje Twardowski. – Chodzi m.in. o zniesienie powiązania refundacji konkretnych leków z badaniami klinicznymi, oceny poziomu refundacji przez lekarza czy też zbyt dużej częstotliwości obwieszczeń refundacyjnych. Nie ma żadnego uzasadnienia, by co dwa miesiące ogłaszać nową listę refundacyjną, wystarczy to robić 2-3 razy w roku, jak przedtem. Tym bardziej, że na listach rzadko znajdują się nowe leki, za to zmienia się poziom refundacji, co dla lekarzy jest kłopotliwe i bywa przyczyną błędów przy wypisywaniu recept. Na żadne ze swoich pytań nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi, nie mam więc złudzeń, że ten rząd nic już nie zrobi, by poprawić ustawę refundacyjną - dodaje.


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024