Pracodawcy chcą zmian w projekcie ustawy o zdrowiu publicznym



Pracodawcy chcą zmian w projekcie ustawy o zdrowiu publicznym

- Wzmocnienie kompetencji Pełnomocnika Rządu ds. Zdrowia Publicznego oraz udział reprezentantów pracodawców w Radzie ds. Zdrowia Publicznego – to najważniejsze postulaty trzech organizacji reprezentatywnych w dialogu społecznym, dotyczące projektu ustawy o zdrowiu publicznym.

W debacie konsultacyjnej na temat tego projektu, która odbyła się 23 kwietnia b.r., wzięli udział m.in. przedstawiciele Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacji Lewiatan i Business Centre Club.

Sam projekt organizacje te przyjmują z zadowoleniem, choć mają do niego uwagi.

Jedna z nich dotyczy kompetencji pełnomocnika, które pracodawcy oceniają jako niewystarczające, przez co nie gwarantują pełnej realizacji ambitnych zadań w zakresie planowania i koordynacji realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego.

– Pełnomocnik powinien być umocowany przy Komitecie Prezesa Rady Ministrów – stwierdził wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala. Wątpliwości co do skuteczności działania Pełnomocnika jako Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia podzielił przedstawiciel Konfederacji Lewiatan, a jednocześnie doradca ds. zdrowia Prezydenta RP Maciej Piróg. Z kolei Minister ds. systemu ochrony zdrowia w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC Anna Janczewska-Radwan wskazała, że rola pełnomocnika powinna być wzmocniona z wykorzystaniem potencjału, jaki daje funkcja ministra bez teki.

Doradca Prezydenta Pracodawców RP Robert Mołdach podkreślał, że pełnomocnik powinien móc wnosić sprzeciw do uchwał Komitetu Sterującego ds. Zdrowia Publicznego, gdzie przewagę mają pozostali ministrowie. Jego zdaniem też upoważnienie pełnomocnika przez ministra zdrowia do dysponowania Funduszem Zdrowia nie powinno mieć charakteru fakultatywnego, a obligatoryjny.

Pracodawcy sprzeciwiają się także pominięciu ich w składzie Rady ds. Zdrowia Publicznego.

– Ustawa o medycynie pracy nakłada na pracodawców szczególne zadania w zakresie profilaktyki zdrowia w miejscu pracy, co jednoznacznie wskazuje na konieczność naszego udziału w Radzie ds. Zdrowia Publicznego – wyjaśniał Robert Mołdach. Pracodawcy to także świadczeniodawcy, do których zadań w sposób oczywisty należą troska o zdrowie obywateli i przeciwdziałanie chorobom.

http://www.pracodawcyrp.pl/aktualnosci/art,1945,organizacje-pracodawcow-oczekuja-przyjecia-ustawy-o-zdrowiu-publicznym-jeszcze-w-tej-kadencji-.html




Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024