Krzyżówka Mao Tsetunga Z Kleopatrą

Krzyżówka Mao Tsetunga Z Kleopatrą

O pakiecie kolejkowo-onkologicznym głośno od marca. Tyle, że ta propagandowa nazwa wciąż kryje w sobie wyłącznie ogólne założenia.

Trudno więc się dziwić, że z zaciekawieniem został przyjęty długo wyczekiwany projekt „Zielonej książeczki”, czyli Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. I znów emocje wzbudził nie tylko fakt, że projekt tak istotnego dokumentu, mającego obowiązywać od stycznia 2015 roku, ukazał się dopiero16. października, ale także jego objętość i ilość wymaganych danych, które można przeliczyć na czas, jaki lekarz poz będzie musiał poświęcić, by wypisać go swemu pacjentowi.

Każda „Zielona książeczka”, podobnie jak recepta, ma swój unikalny numer ewidencyjny i choć nie zostało to wprost określone, należy domniemywać, że tak jak z portalu NFZ świadczeniodawca pobiera recepty, w taki sam sposób będzie mógł pobrać formularz „Zielonej książeczki” , który trzeba będzie wydrukować, ponieważ chory otrzymuje wersję papierową dokumentu.

A dokument jest niebagatelny bo ma…7 stron formatu A-4.

We wstępie części A (pierwszej strony), należy wpisać datę i „szczebel” świadczeniodawcy w drabinie systemu ochrony zdrowia ( poz, AOS, szpital, leczenie rozpoczęte przed 01.01.2015)

Następnie :

- dane lekarza wydającego kartę (imię, nazwisko, numer prawa wykonywania zawodu);

- dane świadczeniodawcy u którego wydano kartę (nazwa, adres).

Tu należy dodać, że w wielu formularzach można było skrócić czasochłonne pisanie przystawiając pieczątkę lekarską i pieczątkę świadczeniodawcy, które zawierają wszystkie żądane informacje. W druku karty ten wybieg się nie powiedzie, bo na każdą z informacji przewidziana jest osobna rubryka.

Następnie należy wpisać:

- informacje o posiadaczu karty (nazwisko, imiona, PESEL lub numer innego dokumentu potwierdzającego tożsamość, data urodzenia, płeć, adres zamieszkania), a jeżeli posiadaczem karty ma być małoletni, lub niezdolny do świadomego wyrażania zgody – należy dopisać dane przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego. Przy czym zadziwiający jest fakt, że oprócz standartowych informacji, jak nazwisko, imię, PESEL i adres zamieszkania tegoż opiekuna, konieczne jest wypełnienia pola A18 – numer noworodka (sic!). Jak dotąd żadne znane źródła nie wykazały powiązań między chorobą nowotworową pacjenta, a jego opiekunem ustawowym, czy faktycznym z ciąży mnogiej, a tym bardziej z kolejnością w jakiej ten się urodził. (Być może Ministerstwo Zdrowia ma na ten temat jakieś newsy z ostatniej chwili?)

Część A kończy się wpisaniem danych kontaktowych posiadacza karty (Telefon, E-mail), oraz potwierdzeniem otrzymania karty, gdzie jej posiadacz składa podpis i wpisuje stosowna datę.

Kolejna część dokumentu –B ma również format A-4. Zawiera:

- listę objawów;

- listę badań;

- wyniki innych badań przedstawionych przez posiadacza karty;

- kod i nazwę podejrzewanej choroby nowotworowej;

- choroby współistniejące;

- inne informacje istotne dla dalszego postępowania;

- skierowanie na konsultację specjalistyczną.

Uff ! Dwie strony A-4, a pacjenci w poczekalni czekają…

Trudno powiedzieć, czy po wprowadzeniu w życie pakietu kolejkowowo-onkologicznego kolejki u specjalistów ulegną skróceniu. W podstawowej opiece zdrowotnej na pewno się wydłużą.

„Zielona książeczka” ministra Bartosza Arłukowicza, poza barwą ma wiele wspólnego z czerwoną Mao Tsetunga. Obydwie stanowią w swoim czasie zbiór prawd powszechnie obowiązujących, bez względu na sens, lub jego brak.

Niepobitym rekordzistą jeśli chodzi o rozmiary biurokracji jest cywilizacja starożytnego Egiptu. „Zielona książeczka” dowodzi, że minister Arłukowicz wysuwa się na prowadzenie.

Krzyżówki to trudna dyscyplina, często z efektami różnymi od oczekiwanych. Podobnie jest z „Zielona książeczką” – krzyżówką sposobów zarządzania Mao Tsetunga i Kleopatry. Na razie przypomina, skrzyżowanie rzodkiewki z sałatą. Mamy liście od rzodkiewki i korzeń od sałaty.

Małgorzata Stokowska-Wojda


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024