Oświadczenie



Zielona Góra 21.07.2014 r.

Pan Bartosz Arłukowicz

Minister Zdrowia

Panie Ministrze,

12 czerwca b.r. na stronach Ministerstwa Zdrowia opublikowany został tekst projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, (zatwierdzony przez Radę Ministrów w dniu 10 czerwca b.r.). Dokument ten obecnie procedowany jest w Sejmie.

Po przeanalizowaniu tej nowelizacji, członkowie Porozumienia Organizacji Lekarskich:

- Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie" reprezentowanej przez Prezesa Jacka Krajewskiego;

- Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy reprezentowanego przez Przewodniczącego Krzysztofa Bukiela ;

- Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia reprezentowanej przez Prezydenta Andrzeja Grzybowskiego,

- Stowarzyszenie Lekarzy Praktyków reprezentowanego przez Prezesa Jacka Podsiadło

wspólnie wyrażają sprzeciw próbie wprowadzenia przepisów, które wbrew propagandowym obietnicom nie tylko nie dają szansy poprawy funkcjonowania systemu ochrony zdrowia ale wręcz zagrażają jego funkcjonowaniu.

W toku dotychczasowych rozmów przedstawiciele organizacji zrzeszonych w Porozumieniu Organizacji Lekarskich byli przekonani, iż wspomniany projekt istotnie zmierza do ważnych zmian w systemie – m.in. do podniesienia roli podstawowej opieki zdrowotnej w jego ramach, a przede wszystkim, iż resort zdrowia zamierza wprowadzać zmiany w uzgodnieniu ze świadczeniodawcami, a nie jednostronnie je narzucać. Niestety, treść przyjętego przez Radę Ministrów i będącego obecnie w toku prac sejmowych projektu ustawy wskazuje, iż przekonania te były błędne.

W związku z tym organizacje zrzeszone w Porozumieniu Organizacji Lekarskich podzielają głębokie rozczarowanie faktem pominięcia zdecydowanej większości postulatów zmian zgłaszanych dotychczas przez Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie" i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy podczas przygotowywania przez Ministerstwo Zdrowia projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Członkowie Porozumienia Organizacji Lekarskich wyrażają szczególny niepokój dotyczący listy uwag przesłanych przez Federację PZ w piśmie datowanym na dzień 08.05.2004 r oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w piśmie z dnia 27 maja 2014r. Z analizy projektu nowelizacji wynika, że zdecydowana większość z nich nie została uwzględniona w jakiejkolwiek części i w jakikolwiek sposób, co wskazuje na zignorowanie sugestii zmian destrukcyjnych przepisów, których pozostawienie może spowodować załamanie się systemu podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze szpitalni i specjaliści obawiają się, że będzie to miało wpływ na poziom opieki zdrowotnej również w ich dziedzinach. Niestety, podobną praktykę ignorowania uwag strony społecznej stosują także posłowie rządzącej koalicji.

Po zapoznaniu się z opiniami ekspertów "Porozumienia Zielonogórskiego" członkowie Porozumienia Organizacji Lekarskich uznają przedstawione zastrzeżenia za zasadne i nakazujące odrzucić ministerialny projekt w aktualnej formie.

Zastrzeżenia dotyczą zwłaszcza następujących kwestii:

1. Projekt wprowadza zasadę zawierania umów ze świadczeniodawcami podstawowej opieki zdrowotnej na czas nieokreślony. Jednocześnie zakłada się odstąpienie od dotychczas obowiązującej procedury ustalania Ogólnych Warunków Umów (treść OWU jest efektem negocjacji NFZ z organizacjami świadczeniodawców), na rzecz ich odgórnego i jednostronnego ustalania przez Ministra Zdrowia. Biorąc pod uwagę obie te okoliczności – sytuacja prawna świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej, jako stron umów zawieranych z NFZ, ulega istotnemu pogorszeniu. Na taki fakt Porozumienie Organizacji Lekarskich nie może wyrazić zgody.

2. Projekt ustawy wprowadza istotne i daleko idące zmiany w zakresie leczenia onkologicznego pacjentów. Zmiany te, co do zasady godne rozważenia, należy jednak w projektowanej formie całkowicie odrzucić. Bez istotnego wzmocnienia organizacyjnego, finansowego i strukturalnego ochrony zdrowia system nie jest w stanie przyjąć dodatkowych obowiązków bez generowania kolejek. Przekonanie resortu wyrażone w treści uzasadnienia projektu, iż tak daleko idące modyfikacje nie będą wymagać opisanych wyżej zmian, w tym zwiększenia finansowania jest całkowicie błędne.

3. Kolejna propozycja, obejmująca odstąpienie od możliwości korzystania przez pacjentów ze świadczeń lekarza okulisty i dermatologa, oznacza przerzucenie na podstawowa opiekę zdrowotną konieczności "obsługi" pacjentów z tego zakresu, w szczególności tylko poprzez wydawanie im kolejnych skierowań. Efekt jest łatwy do przewidzenia – przerzucenie kolejek z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej do poz, co spowoduje zmniejszenie dostępności świadczeń i wydłużenie kolejek. Nie wyrażamy na to zgody.

Niezależnie od powyższego, podkreślamy, iż również pozostałe propozycje zmian są dla POL nie do przyjęcia. W szczególności wskazujemy na:

- niedopuszczalne ocenianie lekarzy poz nie poprzez kryterium ich wiedzy medycznej, lecz poprzez czynnik o charakterze wyłącznie statystycznym (przykładem proponowany przez ministerstwo indywidualny wskaźnik rozpoznawania nowotworów);

- brak lub marginalną obecność reprezentantów świadczeniodawców w organach jednostek organizacyjnych wymienionych w ustawie (są to: Rada Funduszu, Rada d.s. Taryfikacji, Rady Oddziałów Funduszu);

- niezrozumiały sposób przepływu dokumentacji dotyczącej leczenia onkologicznego - nie uwzględniający zasad określonych w obecnie obowiązujących ustawach;

- odejście od związania kontroli prowadzonych przez NFZ rygorami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej;

- nie uwzględnienie istotnych dla poz kwestii weryfikacji świadczeń i uprawnień do świadczeń (przykłady: nieadekwatność systemu eWUŚ do finansowania poz, nie uwzględnienie propozycji "poz dla każdego").

Reasumując, z punktu widzenia organizacji skupionych w Porozumieniu Organizacji Lekarskich, przyjęte przez Radę Ministrów i proponowane przez Pana resort zmiany skutkować będą kolejnym przerzuceniem obowiązków, obciążeń finansowych i organizacyjnych na świadczeniodawców. Na takie skutki i tak określone zmiany w Porozumienie Organizacji Lekarskich nie wyraża zgody.

Uznając projekt nowelizacji za niedopracowany, zwracamy się do Pana Ministra o uwzględnienie postulatów zmian zgłaszanych dotychczas przez Federację Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie" i Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy lub wstrzymanie procedur mających na celu zalegalizowanie przepisów szkodliwych dla pacjentów i wszystkich środowisk medycznych w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

Prezes Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie"

- Jacek Krajewski

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy

- Krzysztof Bukiel

Prezydent Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia

- Andrzej Grzybowski

Prezes Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków

- Jacek Przybyło



Do wiadomości:

Kancelaria Prezydenta RP

Kancelaria Premiera RP

Redakcje mediów


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024