80 proc. lekarzy POZ nie złożyło ofert

80 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, czyli wszyscy ci, którzy są zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim, nie złożyło jeszcze ofert na świadczenie usług medycznych w 2005 r.

Złożą je razem, kiedy Porozumienie wynegocjuje z oddziałami NFZ wysokość kontraktów na przyszły rok - poinformował w środę na konferencji prasowej rzecznik PZ Robert Sapa.

Jak powiedział przewodniczący zespołu negocjacyjnego Porozumienia, Marek Twardowski, "powodem tej sytuacji są destrukcyjne działania poszczególnych dyrektorów wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia, m.in. warmińsko- mazurskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz śląskiego, którzy przy ustalaniu kontraktów lekceważą wytyczne płynące z Centrali NFZ oraz wynegocjowane w październiku na szczeblu ogólnopolskim ustalenia dotyczące kontraktowania świadczeń na przyszły rok".

Do środy negocjacje zakończono tylko w dwóch regionach: śląskim oraz dolnośląskim. "Nie zakładamy czarnego scenariusza, bo nie wyobrażamy sobie, żeby dyrektorzy wojewódzkich oddziałów NFZ nie podporządkowali się swojemu prezesowi" - mówił Sapa. Zauważył, że w ustawie zdrowotnej nie ma zapisanego terminu złożenia ofert, a jedynie warunek, że muszą one być podpisane do 1 stycznia.

Podczas październikowych negocjacji Ministerstwa Zdrowia z przedstawicielami NFZ oraz świadczeniodawcami określono warunki i treść umów obowiązujących w całym kraju.

Ustalono wtedy m.in., że pula pieniędzy na świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej wzrośnie o 3,3 proc. Ustanowiono parytet środków - 74,5 proc. przeznaczone zostało na stawkę lekarską (wlicza się w nią m.in. koszty badań, utrzymania gabinetu, personel pielęgniarski), a pozostałe 25,5 proc. na świadczenia pielęgniarskie (czyli koszty utrzymania pielęgniarek środowiskowych, położnych oraz higienistek szkolnych). Świadczeniodawcom zagwarantowano także możliwość składania uproszczonych wniosków ofertowych.

"Tymczasem niektórzy dyrektorzy oddziałów NFZ nie zamierzają w ogóle zwiększyć budżetu na świadczenia, na Podkarpaciu stawkę lekarską zaproponowano w wysokości 60 proc." - powiedział Twardowski.

Porozumienie Zielonogórskie już kilkadziesiąt razy interweniowało w Centrali NFZ w przypadkach - ich zdaniem - rażącego łamania przez dyrektorów oddziałów Funduszu prawa oraz postanowień zawartych w porozumieniu dotyczącym warunków kontraktowania. Twardowski powiedział, że wiele z nich przyniosło pozytywne skutki.

W ubiegłym roku podpisanych zostało 6,7 tys. umów lekarskich z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, z czego 5,5 tys. przez członków Porozumienia Zielonogórskiego. Jak poinformował Sapa, Porozumienie, będące konfederacją pracodawców ochrony zdrowia, zrzesza ponad 10 tys. członków z 14 województw, głównie lekarzy rodzinnych i prowadzących prywatne gabinety specjalistyczne.


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024