Pacjenci chwalą roczne recepty…


Obecnie pacjentom, którzy stale zażywają te same leki, lekarz może wystawić receptę na rok. Jednorazowo można wykupić zapas leku na 120 dni; a wszystkie przepisane opakowania jednego preparatu trzeba wykupić w tej samej aptece, w której wykupiono pierwsze opakowanie. Recepty roczne są wystawiane już w ponad 80 proc. przychodni POZ. Przepisy, które obowiązują obecnie, są bardzo korzystne dla chorych, którzy muszą na stałe przyjmować leki. Chodzi m.in. o pacjentów ustabilizowanych z nadciśnieniem tętniczym, problemami neurologicznymi i z chorobami tarczycy.

– Recepta roczna stała się nieodłącznym elementem opieki koordynowanej. Najczęściej korzystają z niej pacjenci stabilni, z chorobami przewlekłymi. Takie osoby są często bardzo zdyscyplinowane i zmotywowane, nie mają potrzeby przychodzić do poradni częściej, chyba że dzieje się coś niepokojącego – mówi lek. Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskiej.

Pacjenci chwalą takie udogodnienia.

– Dawniej, kiedy recepty były wypisywane na krótszy okres, zdarzało się, że na czas nie zdążyłam pojechać po receptę, wtedy musiałam zmniejszać sobie dawki, by starczyło do wizyty u lekarza – mówi pani Zofia z Jeleniej Góry. – Teraz nie muszę specjalnie jeździć do przychodni tylko po receptę, za to dostaję SMS z apteki o konieczności odbioru kolejnej porcji leków – to dla mnie, osoby starszej i schorowanej, duże ułatwienie.

Lekarze POZ też chwalą takie udogodnienia. Korzyści z recepty rocznej jest wiele…

– Nie wyobrażam już sobie, że mogłoby nie być rocznej recepty. To rozwiązanie przełożyło się bezpośrednio na skrócenie kolejek do lekarza POZ. Teraz zamiast mechanicznego przepisywania recept, mogę przyjmować chorych, którzy tego potrzebują – mówi lek. Marek Sobolewski, specjalista medycyny rodzinnej z Piszczaca na Lubelszczyźnie. – Nie mam już tzw. wizyt recepturowych. Systemowo takie rozwiązanie przekłada się także na lepsze planowanie zakupu leków i lepszą politykę lekową. Są także korzyści dla aptek, które mają możliwość planowania, zamawiania i dostaw leków, mają także gwarancję ich zakupu. I co ważne, zmniejszyła się także rola patologicznych receptomatów! – dodaje Marek Sobolewski.
Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024