Duże zainteresowanie szczepieniami wśród seniorówStarsi pacjenci w większości chcą się zaszczepić przeciwko COID-19, a w tych przychodniach, które się wcześniej przygotowały, rejestracja przebiega sprawnie - wynika z doświadczeń podmiotów Porozumienia Zielonogórskiego z różnych części kraju.
- W piątek, pierwszego dnia zapisów na szczepienia telefony dosłownie się urywały - mówi Joanna Szeląg, lekarka i ekspert Porozumienia Zielonogórskiego z Białegostoku. - Nie zaobserwowaliśmy wprawdzie kolejek pod przychodnią, jak to miało miejsce w wielu innych miejscach, ale to dlatego, że pacjenci mogą bez trudu się do nas dodzwonić. Wszystko poszło sprawnie - również dlatego, że wcześniej dzwoniliśmy do naszych seniorów, by rozmawiać z nimi o szczepieniach. Rejestrujemy na razie na trzy tygodnie. Po tym czasie będziemy podawać zaszczepionym drugą dawkę. Wyznaczanie kolejnych terminów uzależniamy od tego, jak przebiegną szczepienia w pierwszym tygodniu. Pamiętajmy, że są to starsi pacjenci, często z wieloma współistniejącymi chorobami i część z nich może się nie stawić na szczepienie. Dlatego jednocześnie tworzymy listy rezerwowe.

W wielu podmiotach Porozumienia Zielonogórskiego na kilka dni przed rozpoczęciem rejestracji pracownicy dzwonili do pacjentów 80+ z pytaniem o chęć zaszczepienia.

- Nasze pielęgniarki wykonały taki telefony do seniorów tydzień przedtem - przedstawia wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki z Radomia. - Informowały o możliwości szczepienia i zachęcały do tego nieprzekonanych. Na 180 ponad osiemdziesięcioletnich pacjentów naszej przychodni 140 zadeklarowało, że przyjmie szczepionkę.

Wojciech Pacholicki nie ukrywa, że jako lekarza nie satysfakcjonuje go taki wynik. Uważa, że ok. 70 proc. seniorów to za mało, powinni się zaszczepić wszyscy. Jednak wiele się jeszcze może zmienić.

- Mieliśmy wiele przypadków, gdy pacjenci podczas wstępnej rozmowy odmawiali, a potem jednak rejestrowali się. Przekonał ich ktoś z rodziny lub informacje w mediach - dodaje Joanna Szeląg.

Jak będzie przebiegał sam proces szczepienia, zależy w dużej mierze od ciągłości dostaw szczepionki, a nawet ich pory. Pierwsze dawki do POZ mają dotrzeć w poniedziałek 25 stycznia. Nie wiadomo jednak, o której godzinie. W niektórych podmiotach pacjenci rejestrowani są na poniedziałek po południu, w innych dopiero od wtorku. Zgodnie z zaleceniami producenta, szczepionka jest zdatna do użycia przez 120 godzin od rozmrożenia. Do podmiotów POZ dociera już rozmrożona, z określoną godziną wyjęcia z niskiej temperatury. W rzeczywistości więc najbardziej realne jest szczepienie poniedziałkowej partii do czwartku.

Co było najbardziej kłopotliwe w pierwszym dniu rejestracji na szczepienia?

- Nieporozumienia związane z terminem dla osób młodszych - odpowiada Wojciech Pacholicki. - Wielu z nich zrozumiało, że skoro rusza rejestracja, także oni mogą mieć wyznaczony konkretny termin szczepienia. Tymczasem 70-latkowie mogą wprawdzie już zgłosić chęć szczepienia za pośrednictwem infolinii 989, ale my możemy umieścić ich w grafiku dopiero od 25 stycznia. Na razie nie wiemy jednak, czy będzie to możliwe. W pierwszej kolejności wyznaczamy terminy dla 80-latków, dopiero po zgłoszeniu wszystkich chętnych możemy przejść do młodszej grupy wiekowej.

Pierwszego dnia od uruchomienia rejestracji na szczepienie przeciwko COVID-19 zgłosiło się ponad 200 tysięcy osób z rocznika 1941 i niższych.
Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2023 ePartner.pl - Zielona Góra 2023