Izolacja już bez zwolnienia lekarskiego - propozycja Porozumienia Zielonogórskiego weszła w życieZUS sam będzie pozyskiwać dane o kwarantannie i izolacji do wypłaty świadczeń chorobowych, niepotrzebne będą ani decyzja sanepidu (w przypadku kwarantanny), ani zwolnienie lekarskie (w odniesieniu do izolacji). To rozwiązanie, zaproponowane przez Porozumienie Zielonogórskie kilka tygodni temu, zostało wprowadzone rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 października br. „w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”.

Porozumienie Zielonogórskie wnioskowało do ministra zdrowia, by jak najbardziej uprościć procedury związane m.in. z uzyskaniem zasiłku chorobowego przez pacjentów z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa. Skoro informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji znajdują się w systemie informatycznym Centrum e-Zdrowia (system EWP), wystarczy zapewnić dostęp do tych danych także takiej instytucji, jak ZUS.
- W sytuacji lawinowego wzrostu liczby zakażonych, ważne jest sprawne działanie wszelkich procedur, ograniczenie formalności, a także nie obarczanie obciążonych już i tak dostatecznie lekarzy POZ niepotrzebnymi obowiązkami – mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.
- Tak też się stało - pacjent skierowany na izolację domową nie musi zgłaszać się do lekarza, by otrzymać zasiłek chorobowy. Osoby przebywające w kwarantannie także nie muszą już dostarczać decyzji sanepidu do ZUS lub pracodawcy.

Według komunikatu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, ZUS będzie pozyskiwać dane o osobach, które obywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej, a następnie udostępniał je płatnikom składek. Informacje o kwarantannie lub izolacji są niezbędne do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych. Osoby skierowane przez jednostkę Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kwarantannę mają prawo do świadczeń chorobowych - wynagrodzenia za czas choroby, które finansuje pracodawca, albo zasiłku chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem chorobowym, np. w związku z zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy prowadzeniem działalności gospodarczej. Świadczenia przysługują także ubezpieczonym, którzy zostali poddani izolacji, w tym izolacji w warunkach domowych.

Dane o kwarantannie i izolacji ZUS będzie przekazywać pracodawcom i przedsiębiorcom na ich profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Na podstawie tych informacji płatnicy składek będą mogli wypłacać pracownikom świadczenia chorobowe (wynagrodzenie za czas choroby i zasiłek chorobowy) i zasiłek opiekuńczy. Informację o kwarantannie lub izolacji otrzyma także ubezpieczony na swoim profilu na PUE ZUS.


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2022 ePartner.pl - Zielona Góra 2022