Co robią mundurowi w przychodni POZ?



Dodajmy: zdrowi mundurowi oraz ci, którzy chcą nimi dopiero zostać. Jak łatwo się domyślić, wszyscy oni przychodzą po zaświadczenia, choć żadne przepisy nie precyzują, że to właśnie lekarz POZ ma je wystawić. Ekspert Porozumienia Zielonogórskiego jest zdania, że nieporozumieniem jest kierowanie kandydatów do służb mundurowych oraz już czynnych funkcjonariuszy do podstawowej opieki zdrowotnej.

- Do przychodni POZ zgłaszają się zarówno kandydaci do szkół mundurowych, jak i m.in. już pracujący np. policjanci czy strażacy – wyjaśnia ekspert Porozumienia Zielonogórskiego lek. med. Joanna Szeląg. - Ci pierwsi chcą zaświadczeń o braku przeciwskazań do udziału w testach sprawnościowych koniecznych podczas rekrutacji. Druga grupa zgłasza się w tym samym celu, bo podobne testy wymagane są w służbach w ramach oceny okresowej. Joanna Szeląg zwraca uwagę, że w żadnych przepisach, regulujących zasady kwalifikacji do służb mundurowych, nie ma mowy o tym, jaki lekarz ma wystawić odpowiednie zaświadczenie. Kandydat (lub funkcjonariusz) ma obowiązek dostarczyć po prostu „zaświadczenie od lekarza” i jest to warunek przystąpienia do testu. I jak to zwykle bywa: jeśli nie wiadomo kto, to uważa się, że jest to lekarz POZ. A tak nie jest.
- Tymczasem testy sprawnościowe dla przyszłych policjantów czy strażaków, to nie jest bieganie za piłką na szkolnym boisku – mówi Joanna Szeląg. – Ich zakres jest szczegółowo opisany w stosownych rozporządzeniach, są to naprawdę ciężkie, wysiłkowe ćwiczenia. Lekarz POZ nie ma nawet możliwości, by przeprowadzić badania, konieczne do stwierdzenia „braku przeciwskazań”. Nie można zrzucać całej odpowiedzialności na barki lekarzy, którzy nie mają ani warunków, ani narzędzi do takiej kwalifikacji. A przecież chyba nie chodzi o to, by była ona fikcją. Przepisy w tej kwestii powinny być bardziej precyzyjne, choćby w trosce o zdrowie przyszłych funkcjonariuszy. Najrozsądniejszym rozwiązaniem byłby lekarz z komisji kwalifikacyjnej w danej jednostce. W tej chwili kandydatów do służb mundurowych odsyłamy do medycyny sportowej. Natomiast kandydaci do oceny okresowej powinni być kierowani przez pracodawcę do właściwego lekarz, z którym pracodawca zawarł umowę w tym zakresie. Jedno jest w tej kwestii jasne: zaświadczenia konieczne do przystąpienia do testów sprawnościowych nie są zaświadczeniami, które lekarz POZ musi wystawiać i nie mieszczą się w pakiecie świadczeń refundowanych przez NFZ, więc trzeba za nie zapłacić.


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024