1981Był blady świt pierwszego maja 1981. O poranku wszyscy ludzie pracy, ale również uczniowie i nauczycieli mieli zgromadzić się, by wziąć udział w pochodzie pierwszomajowym. Uczniowie II Liceum im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie również. W tym czasie ich ulubiony profesor historii - działacz „Solidarności” został internowany. O świcie, kiedy miasto jeszcze spało, trójka Zamoyszczaków powiesiła nad drzwiami szkoły czarny transparent z napisem „Oddajcie Profesora Łupinę”. Niestety, w zaułku czekali już smutni panowie. Młodzi ludzie zostali aresztowani. Przed sądem odpowiadali za „działania zmierzające do obalenia ustroju socjalistycznego”.

Zdawać by się mogło ,że to już historia. Ale po wypowiedzi prezesa NFZ Andrzeja Jacyny 04 lipca na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Organizacji Ochrony Zdrowia przeżyłam deja vu. Pan Prezes wie, że lekarzy poz ubywa, a Ci, którzy jeszcze pracują są coraz starsi, ale przecież sami są sobie winni. Właściciele przychodni „zabetonowali się” jak się wyraził i nie dopuszczają do poz lekarskiej młodzieży. Wprawdzie stoją już puste przychodnie, bo lekarze, którzy je prowadzili zmarli, albo odeszli na zasłużoną emeryturę ale nie widać tłumów potencjalnych zastępców chcących wykorzystać „wyrwę w betonie”. Niestety, białych plam w poz ciągle przybywa. Pan Prezes ma gotowe rozwiązania jak pomóc młodym lekarzom na starcie , by ci mogli pozyskać pacjentów, którzy są na liście innych lekarzy poz. Tylko nie rozważa jak zachęcić lekarzy, by objęli opieką wciąż rosnącą rzeszę starzejących się chorych, wymagających coraz więcej opieki.
Pan Prezes z rozmarzeniem wspomina SPZOZ-y z czasów słusznie minionych i fakt, że wszystkim wszystko można było kazać. Topniejącą grupę lekarzy poz chce zmusić jeszcze do obowiązkowego kontyngentu dyżurów w nocnej pomocy lekarskiej. Wyraźnie tęskni do określonego rodzaju porządków: kartki na mydło, nakaz pracy, a w razie potrzeby internowanie. Zwłaszcza jeśli chodzi o poz, który jest według Pana prezesa „podstawą całego zła”. Tym razem poz odpowiada za „działania zmierzające do obalenia systemu”.

Małgorzata Stokowska-Wojda


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2020 ePartner.pl - Zielona Góra 2020