Twardowski: Opieka koordynowana ? tak, ale ewolucyjnie



Zapowiadane zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej były jednym z tematów, poruszanych podczas XII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 26-27 października 2016 r.) w ramach panelu "Polityka zdrowotna - czy potrafimy grać zespołowo?" Wziął w nim udział wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Marek Twardowski.

W swoich wystąpieniach Twardowski podkreślał, że największą barierą w przeprowadzaniu jakichkolwiek zmian systemu jest niedostatek sił i środków.

-Brakuje lekarzy, pielęgniarek i innych profesjonalistów medycznych ? podkreśla wiceprezes PZ. - Dotyczy to także POZ. W województwie lubuskim, gdzie pracuję, 40 proc. lekarzy POZ to emeryci, a średnia wieku lekarzy to 56 lat. Niestety, nie widać żadnych systemowych działań na rzecz poprawy w tej kwestii, choćby przez zatrzymanie emigracji młodych lekarzy i pielęgniarek. Bez lekarzy i pielęgniarek nie ma mowy o reformie systemu, podobnie jak bez dodatkowych pieniędzy. Dodatkowe siły i środki to podstawowe warunki do przeprowadzenia prawdziwych, a nie pozorowanych zmian.

Choć Porozumienie Zielonogórskie generalnie popiera ideę opieki koordynowanej, to Marek Twardowski zastrzega, że nie może być ona wprowadzana pochopnie i zbyt szybko.

-Nie ma na świecie kraju, w którym wszyscy pacjenci byliby objęci opieką koordynowaną ? mówi wiceprezes PZ. - Nawet w Wielkiej Brytanii, gdzie wprowadzono ją 10 lat temu, nie obejmuje ona nawet połowy pacjentów. To trzeba robić ostrożnie, opieka koordynowana musi być wprowadzana fakultatywnie i na początek pilotażowo.

Dyskusję w ramach tego panelu zdominowała kontrowersyjna kwestia tworzenia sieci szpitali. Budzi ona sporo emocji i jest krytykowana przez różne środowiska. Przeciwnikiem proponowanych przez resort rozwiązań jest także wiceprezes PZ. Zabierając głos w dyskusji podkreślał, że ich skutkiem będzie likwidacja konkurencji między szpitalami, a tylko konkurencja rodzi postęp.

-Jeśli szpital w sieci nie będzie finansowany według wykonania jednostkowych świadczeń, nie będzie miał motywacji do lepszej pracy ? uważa Twardowski. - Finansowanie ryczałtowe to powrót do socjalizmu, już to przerabialiśmy i pamiętamy, jak to wyglądało. Powstanie sieci szpitali wyeliminuje też z rynku ośrodki prywatne (często na wysokim poziomie), które bez kontraktu z NFZ upadną.

W panelu "Polityka zdrowotna - czy potrafimy grać zespołowo?" wzięli także udział: Beata Drzazga ? Prezes Zarządu, BetaMed SA, Dariusz Dziełak ? dyrektor, Departamentu Analiz i Strategii, Narodowy Fundusz Zdrowia, Mariusz Ignatowicz ? lider Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Sektora Farmaceutycznego, PwC, Adam Kozierkiewicz ? ekspert ds. ochrony zdrowia, Andrzej Sośnierz ? poseł na Sejm RP, Piotr Warczyński ? podsekretarz stanu, Ministerstwo Zdrowia, Tomasz Zdrojewski ? Gdański Uniwersytet Medyczny, doradca prezydenta RP ds. zdrowia w latach 2006-2010. Dyskusję prowadził Piotr Wróbel, zastępca redaktora naczelnego Rynku Zdrowia.


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024