Problemy z lekami 75+ to efekt zasad refundacji



Miały być za darmo, a trzeba płacić; jednemu należą się przez rok, drugiemu zaledwie przez miesiąc; sąsiadka stosuje ten sam lek co ja, ale ona nie płaci, a ja tak ? od wejścia w życie przepisów o darmowych lekach dla seniorów lekarze rodzinni są świadkami (a także obiektami) wielu tego typu pretensji ze strony starszych pacjentów. Przepisy są bowiem skomplikowane i dla wielu niezrozumiałe.

Zdaniem ekspertów Porozumienia Zielonogórskiego wynika to z faktu, że nowe przepisy nie zmieniły zawiłych zasad refundacji leków.
-Lek, który znajduje się na liście darmowych medykamentów dla seniorów, w rzeczywistości jest darmowy tylko w określonych wskazaniach ? wyjaśnia lekarka rodzinna z Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch. - A zatem w jednej jednostce chorobowej należy się nieodpłatnie, w innej jest częściowo refundowany, a w jeszcze innej pacjent musi zapłacić pełną cenę. W przypadku tzw. leków 75+ najwięcej problemów mamy z lekami przeciwzakrzepowymi. Nie dość, że obowiązują rożne stopnie refundacji w zależności od choroby, to jeszcze mamy różne okresy, w jakich pacjentowi należy się nieodpłatny lek. W jednym typie zawału ma do niego prawo przez 30 dni, w innym ? przez 12 miesięcy. Nowoczesnych leków przeciwkrzepliwych (NOAC), które znajdują się na liście, lekarz nie może zastosować bezpłatnie u pacjentów z migotaniem przedsionków. Takich przykładów jest znacznie więcej. Naprawdę trudno się w tym rozeznać i nic dziwnego, że pacjenci bywają poirytowani, czemu dają wyraz w naszych gabinetach. To się nie zmieni tak długo, jak nie zmienią się zasady refundacji.

Według lekarzy rodzinnych, na liście specjalnej brakuje też wielu leków dedykowanych starszym pacjentom w schorzeniach często u nich występujących, np. nie ma ani jednego pojedynczego preparatu ACEI, które przecież są lekami z wyboru właśnie w tej grupie wiekowej podczas terapii nadciśnienia tętniczego. Zamiast nich na liście znalazły się w bogatej ofercie sartany. Brakuje na niej nowoczesnych leków przeciwpłytkowych, diuretyków czy antagonistów układu RAA, tak często stosowanych u starszych pacjentów. Na liście można za to znaleźć starej generacji leki, których stosowanie nie przynosi spodziewanych korzyści i według oceny lekarzy w ogóle nie powinny się tam znaleźć (np. preparaty lowastatyny).

Eksperci Porozumienia Zielonogórskiego przygotowali projekt ustawy, która m.in. upraszcza zasady refundacji. W poprzedniej kadencji sejm nie znalazł czasu, żeby się nim zająć i projekt - jako obywatelski ? po wyborach przeszedł do następnej kadencji. Niestety, także teraz nie jest procedowany.



Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024