Elektroniczna dokumentacja rozwiązuje wieloletni spór o oryginały



- Od wielu lat w swojej praktyce prowadzę dokumentację w formie elektronicznej, nie mam więc problemów z wydawaniem jej oryginałów uprawnionym podmiotom – mówi ekspert Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch. - Tak długo, jak nie zmienią się regulacje prawne dotyczące dostępu do dokumentacji, to jest najlepsze rozwiązanie. Obecne przepisy stwarzają bowiem zbyt duże pole do interpretacji, są także nielogiczne.

Oryginał dokumentacji medycznej jest tylko jeden. Natomiast podmiotów, uprawnionych do jej uzyskania Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta wymienia przynajmniej kilkanaście. Dokumentację trzeba udostępnić nie tylko pacjentowi i osobom przez niego upoważnionym, ale też m.in. organom władzy publicznej, Narodowemu Funduszowi Zdrowia, organom samorządu zawodów medycznych oraz konsultantom krajowym i wojewódzkim, ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, sądom, w tym sądom dyscyplinarnym, prokuraturom, lekarzom sądowym i rzecznikom odpowiedzialności zawodowej, organom rentowym oraz zespołom do spraw orzekania o niepełnosprawności, podmiotom prowadzącym rejestry usług medycznych...

Czy w każdym przypadku musi to być oryginał? Tego przepisy nie precyzują. Rzecznik Praw Pacjenta oraz część sądów rozstrzygających spory w tej sprawie, stoją na stanowisku, że także pacjent powinien otrzymać oryginał. Za nieprzestrzeganie zasad udostępniania dokumentacji medycznej nakładane są na świadczeniodawców kary finansowe. Jak je jednak przestrzegać wobec nieprecyzyjnych przepisów?

Ustawa przewiduje wprawdzie, że wydanie oryginału odbywa się „za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu”, ale w praktyce nie gwarantuje to powrotu dokumentów do podmiotu leczniczego w rozsądnym czasie.

- Siedem lat temu wydałam oryginał dokumentacji medycznej pacjentki prokuraturze, prowadzącej postępowanie w sprawie jej śmierci – mówi Joanna Zabielska-Cieciuch. - Do dziś nie wrócił do przychodni. Gdyby teraz w tej samej sprawie zwróciła się do nas rodzina, musiałaby się zadowolić kopią. Osobną kwestią jest to, że wiele instytucji żąda oryginałów dokumentacji. Przepisy powinny nie tylko literalnie wymieniać organy uprawnione, ale i ściśle określać cel wydania dokumentów w tej formie. Generalnie powinna obowiązywać zasada, że oryginały pozostają w podmiocie leczniczym, a wydaje się je w wyjątkowych sytuacjach (np. w celu wykonania analizy grafologicznej). Do czego potrzebne są oryginały takim instytucjom, jak np. KRUS czy ZUS? Równie dobrze mogą się one opierać na autoryzowanych kopiach. Być może problem leży w pieniądzach. Oryginały wydaje się bezpłatnie, a za wykonanie kopii pobiera się opłaty.



Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024