Powakacyjne problemy z e-WUŚ



Studenci rozpoczęli rok akademicki, a wraz z ich powrotem z wakacji lekarze rodzinni spodziewają się kolejnej fali „czerwonych” pacjentów w e-WUŚ.

- Mimo że od dawna sygnalizujemy problem, wciąż nie ma systemowego rozwiązania dotyczącego braków e-WUŚ, ani nawet kampanii edukacyjnej na temat ubezpieczenia. Wiele osób „wypada” z systemu, nawet o tym nie wiedząc. Dotyczy to m.in. studentów, którzy podczas wakacji podjęli legalną pracę – mówi Wojciech Pacholicki wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Z czego bierze się problem? Niepracujący studenci przed ukończeniem 26 roku życia zwykle są zgłoszeni do ubezpieczenia jako członkowie rodziny – przez swoich rodziców lub np. dziadków (gdy nie ma takiej możliwości, zgłasza ich uczelnia). Jeśli podejmą pracę na podstawie umowy – choćby na krótko – uzyskują swój własny tytuł do ubezpieczenia, bo zgłasza ich pracodawca. Automatycznie więc są wyrejestrowani z ubezpieczenia przez rodziców czy opiekunów. Po zakończeniu pracy wyrejestruje ich z ubezpieczenia także pracodawca. Wtedy student ponownie musi być zgłoszony jako członek rodziny. Podobnie jak wtedy, gdy rodzice zmieniają pracę. Cały kłopot w tym, że najczęściej dowiaduje się o tym, że nie istnieje w systemie jako ubezpieczony, dopiero podczas wizyty u lekarza, gdy przy jego numerze PESEL pojawi się czerwony sygnał.

- Edukujemy swoich pacjentów w miarę naszych możliwości, robiąc to za instytucje państwa, ale nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji – mówi Wojciech Pacholicki. - Ministerstwo Zdrowia wydaje miliony na autopromocję. Skoro od prawie dwóch lat nie potrafi poprawić skutecznie e-WUŚ, mogłoby przynajmniej z większym pożytkiem gospodarować publicznymi pieniędzmi i zorganizować kampanię edukacyjną w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego. Na początku roku akademickiego niektóre oddziały NFZ zamieściły na swoich stronach internetowych informację dla studentów na ten temat. Lubuski oddział postraszył ich nawet obciążeniem kosztami leczenia!
- Chcielibyśmy jednak widzieć studentów, którzy śledzą strony NFZ – mówi Pacholicki.
- Takie informacje do nich po prostu nie dotrą.

Studenci, którzy legalnie pracowali podczas wakacji, to niejedyna grupa rzekomo nieubezpieczonych. Mimo że NFZ nieustannie chwali się coraz skuteczniejszą weryfikacją ubezpieczonych, na czerwono świecą się nadal te same grupy: osoby na zasiłkach rehabilitacyjnych, na urlopach macierzyńskich, na długotrwałych zwolnieniach.


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024