Lekarze mają obowiązek powiadamiania o szczepieniach – ale bez zbędnych formalności



Co jakiś czas wraca problem wymaganych przez sanepid procedur, związanych z powiadamianiem pacjentów o obowiązkowych szczepieniach.

Zgodnie z art. 17 ust. 9 ustawy o chorobach zakaźnych, obowiązkiem lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną jest powiadomienie osoby obowiązanej do poddania się obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub osoby sprawującej prawną pieczę nad osobą małoletnią lub bezradną albo opiekuna faktycznego o obowiązku poddania się tym szczepieniom, a także poinformowanie o szczepieniach zalecanych.

- Przepisy jednak nie precyzują, w jakiej formie ma się to odbywać – wyjaśnia Joanna Zabielska-Cieciuch, ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. - Dlatego nieuzasadnione są wymagania niektórych powiatowych inspektorów sanitarnych, z jakimi niejednokrotnie mamy do czynienia w przychodniach.

W praktyce bywa różnie. W niektórych przychodniach wywieszona jest informacja na ten temat, w innych pacjenci otrzymują przypomnienie poprzez sms. Istnieje zatem pełna dowolność. Jednak mimo to czasem inspektorzy sanitarni wymagają np. wysyłania listów poleconych lub potwierdzenia zawiadomienia własnoręcznym podpisem opiekuna dziecka.

O tym, że jednak warto czasem powalczyć z próbami narzucania lekarzom obowiązków, które do nich nie należą, świadczy przykład z Pomorza.

Powiatowy inspektor sanitarny rozesłał do przychodni POZ pismo, w którym poinformował, że fakt poinformowania o obowiązkowych szczepieniach ochronnych powinien być odnotowany w karcie uodpornienia oraz potwierdzony podpisem rodzica lub opiekuna prawnego. Powołano się przy tym na par. 9. Ust 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych.

Na pisma zareagował Pomorski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia, skarżąc się na działania PPIS Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu.

W skardze podniesiono, że przywołane przez PPIS rozporządzenie w żadnym miejscu nie wskazuje na obowiązek potwierdzania przez rodziców informacji o szczepieniach obowiązkowych.

„Również w żadnym dokumencie stanowiącym załącznik do rozporządzenia nie ma miejsca na złożenie podpisu przez rodzica/opiekuna, jest natomiast miejsce na wypełnienie danych osobowych tej osoby, ale bez wskazania, kto je wypełnia” - zauważył Związek.

GIS uznał skargę za zasadną, jakkolwiek w odpowiedzi znalazła się uwaga, że wprawdzie zbieranie podpisów w przychodniach nie jest wymagane prawem, to jednak „uzyskanie podpisu rodziców/opiekunów dziecka, potwierdzającego działania lekarza, jest dodatkowym atutem w tej sprawie”. Z naszych informacji wynika, że na Pomorzu ta interwencja pomogła i problem nieuzasadnionych żądań zniknął. Co nie znaczy, że nie może pojawić się gdzie indziej...



Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024