Mleko się rozlało...


Przychodnia POZ wygrała pierwszy etap walki z NFZ o pieniądze potrącone za protest

Zielonogórski sąd podzielił pogląd, że NFZ nie miał prawa pomniejszać faktury za styczeń b.r. z powodu zamknięcia poradni 2 i 5 stycznia i nakazał funduszowi zwrot tej kwoty wraz z kosztami procesu.

- Wydany przez sąd gospodarczy nakaz zapłaty wobec Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ jest wprawdzie nieprawomocny i nie wiadomo, jak ta sprawa się skończy, ale i tak należy uznać ją za sukces – uważa Jarosław Kowalski z zarządu lubuskiego Porozumienia Zielonogórskiego, który doprowadził do procesu. - Okazuje się bowiem, że nasza argumentacja ma mocne podstawy prawne. To także przykład, że nie należy zbyt łatwo się poddawać dyktatowi funduszu. Tym bardziej, że w mojej opinii potrącanie nam pieniędzy za dwa styczniowe dni było formą karania lekarzy rodzinnych za protest i miało charakter działań politykierskich.

Sprawa dotyczy NZOZ w Krośnie Odrzańskim. Po zakończeniu protestu w styczniu b.r. przychodnia wystawiła oddziałowi NFZ fakturę za styczeń. Fundusz natomiast wystosował notę księgową obciążeniową, w której oświadczył o pomniejszeniu należności, argumentując to „brakiem realizacji umowy w dniach 2 i 5 stycznia” - czyli w dniach, gdy z powodu przeciągających się negocjacji z MZ przychodnia była zamknięta.

- Po konsultacji z prawnikami uznaliśmy, że NFZ nie ma prawa pomniejszać nam wynagrodzenia i wystosowaliśmy do funduszu wezwanie do zapłaty, a gdy ten odmówił, skierowaliśmy sprawę do sądu gospodarczego – mówi Jarosław Kowalski. - Jednym z argumentów był fakt, że w rzeczywistości wykonywaliśmy umowę. Bez trudu wykazałem przed sądem, że 2 i 5 stycznia wystawiłem kilka zaświadczeń o stanie zdrowia oraz skierowań na leczenie uzdrowiskowe – a przecież to czynności objęte umową.

Kluczowy argument dotyczył sposobu finansowania POZ. Roczna stawka kapitacyjna ma charakter stały i zależy od liczby pacjentów – a nie jednostkowych świadczeń czy poniesionych nakładów. W pozwie przeciwko NFZ podkreślono, że ryczałtowe wynagrodzenie jest niezależne od czasu poświęconego danemu pacjentowi. Także zarządzenie prezesa NFZ, określające warunki umów w POZ nie przewiduje pomniejszania wynagrodzenia proporcjonalnie do części miesiąca.

- Dowodziliśmy też, że nasza praca, niewykonana w ciągu tych dwóch dni, byłaby wykonana kiedy indziej – dodaje Kowalski. - Nie był to zresztą tylko teoretyczny argument, bo wielu kolegów doświadczyło, że po zakończeniu protestu i otwarciu przychodni mieli więcej pacjentów, niejednokrotnie przyjmując ich dłużej niż do godziny 18.00.

W pozwie wskazano ponadto, że nie można uznać 2 i 5 stycznia za dni „nieobjęte umową” , co według zarządzenia prezesa NFZ z 17 grudnia 2014 r. uprawniałoby do pomniejszenia wynagrodzenia. NZOZ przedłużył bowiem umowę na 2015 rok w drodze aneksu, podpisanego jeszcze w grudniu 2014 r.

Nakaz wydany przez zielonogórski sąd w takiej sprawie jest najprawdopodobniej pierwszym w Polsce, bo większość obciążonych finansowo poradni lekarzy rodzinnych nie zdecydowała się na drogę sądową. O dalszych losach sprawy będziemy informować.





Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024