Jest szansa, że lekarze nie stracą uprawnień do wykonywania szczepień



Wolę konstruktywnego rozwiązania problemu zachowania przez wszystkich lekarzy uprawnień do wykonywania szczepień w przyszłym roku zadeklarował w imieniu resortu wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.

Taka deklaracja padła podczas ostatniego (12 sierpnia b.r.) spotkania zespołu do spraw POZ w Ministerstwie Zdrowia. Poza przedstawiciela MZ i NFZ, wzięli w nim udział reprezentanci organizacji lekarzy rodzinnych ( z ramienia Federacji Porozumienie Zielonogórskie – Wojciech Pacholicki) oraz Naczelnej Rady Lekarskiej.

- W stanowisku, jakie w tej sprawie przyjęło prezydium NRL, proponowaliśmy utrzymanie możliwości wykonywania szczepień przez osoby z praktyką, jeśli nie posiadają odpowiednich kursów – mówi wiceprezes NRL Konstanty Radziwiłł, który podczas spotkania reprezentował samorząd lekarski. - Generalnie uważamy, że lekarz nie musi spełniać żadnych dodatkowych warunków, by móc szczepić, bo sam fakt posiadania prawa do wykonywania zawodu to wystarczające kwalifikacje. Jednak formułując swoje stanowisko prezydium NRL wzięło pod uwagę realia polityczne. Problem wymaga pilnego rozwiązania. Uznaliśmy, że zmiana ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, w której powinny znaleźć się regulacje w tej sprawie, w końcówce kadencji sejmu byłaby niemożliwa. Dlatego zaproponowaliśmy nowelizację rozporządzenia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych poprzez dodanie zapisu o praktyce zawodowej.

Jak relacjonuje wiceprezes NRL, podczas spotkania zespołu ds POZ wszystkie strony się zgodziły, że problem należy rozwiązać w taki sposób, by m.in. lekarze nie stracili uprawnień. Tym bardziej, że określone w rozporządzeniu wymagania nie są jasne i mogą być różnie interpretowane. Ustalono, że od strony prawnej jest możliwe wprowadzenie do rozporządzenia zapisu, według którego m.in. lekarze i lekarze dentyści z prawem do wykonywania zawodu są uprawnieni do szczepień (obok pielęgniarek, położnych oraz felczerów). Zgodził się z tym także przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia, który zapowiedział, że resort przygotuje odpowiedni projekt.

- Cieszy deklarowana dobra wola resortu, zrozumienie problemu i przychylenie się do postulatów środowiska lekarskiego – podkreśla Wojciech Pacholicki. - Pamiętajmy jednak, że na razie to tylko deklaracja. Wiceminister nie określił nawet wstępnego terminu przygotowania zmian w rozporządzeniu. A czasu jest rzeczywiście niewiele, bo jakkolwiek łatwiej zmienić rozporządzenie niż ustawę, to wymaga to także określonej drogi legislacyjnej. Poczekajmy na konkrety, zanim zaczniemy wychwalać ministra zdrowia.

Przypomnijmy: Od 1 stycznia 2016 roku do wykonywania obowiązkowych szczepień ochronnych uprawnione będą jedynie osoby, które odbyły w ramach doskonalenia zawodowego kurs lub szkolenie w zakresie szczepień ochronnych i uzyskały dokument potwierdzający ukończenie tego kursu lub szkolenia lub uzyskały specjalizację w dziedzinie, w przypadku której ramowy program kształcenia podyplomowego obejmował problematykę szczepień ochronnych na podstawie przepisów o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Reguluje to wprost rozporządzenie w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Dotychczas, na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, szczepić mogą m.in. lekarze bez tych kwalifikacji, jeśli mają 2,5-letnią praktykę w zakresie szczepień. Zgodnie z ustawą, taka możliwość istnieje jedynie do końca 2015 roku, co oznacza, że wielu lekarzy nie będzie mogło wykonywać szczepień.

O zmianę tych absurdalnych przepisów apelowało do resortu m.in. Porozumienie Zielonogórskie, zwracając uwagę na niebezpieczeństwo zniszczenia programu szczepień ochronnych.



Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024