Kolejki do lekarzy coraz większe - tylko w POZ pacjent nie czeka



Najnowszy Barometr Fundacji Watch Health Care, dotyczący czasu oczekiwania na świadczenia zdrowotne w czerwcu i lipcu b.r. jest druzgocący – jedynie w podstawowej opiece zdrowotnej sytuacja pacjenta się poprawiła.

W jednej z gliwickich placówek zapisano pacjenta na zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego na 2026 r. To rekordowy przypadek, odnotowany w najnowszym raporcie fundacji WHC, monitorującej kolejki do lekarzy w Polsce. Przykład drastyczny, ale i inne statystyki nie przynoszą powodów do optymizmu.

Z raportu fundacji wynika, że Polacy mają coraz gorszy dostęp do świadczeń zdrowotnych - w stosunku do zeszłego roku czas oczekiwania na świadczenia zdrowotne w Polsce, wydłużył się o tydzień. Aby uzyskać podstawowe, gwarantowane świadczenia zdrowotne, czeka się obecnie średnio 2,9 miesiąca. Najdłużej czeka się na świadczenia w następujących dziedzinach medycyny: ortopedia (17,12 mies.), stomatologia (9,02 mies.), neurochirurgia (5,72 mies.), okulistyka (5,29) i chirurgia plastyczna (4,89 mies.). Najkrótsze kolejki zostały zaobserwowane w neonatologii (ok. 2 tyg.), onkologii (ok. 2,4 tyg.), radioterapii onkologicznej (ok. 2,4 tyg.), chirurgii onkologicznej (2,9 tyg.) oraz położnictwie i ginekologii (ok. 3 tyg.).

Prezes fundacji WHC Krzysztof Łanda mówi wprost o postępującej chorobie systemu, a także o tym, że pakiet kolejkowy okazał się fikcją. Jest tylko jeden wyjątek: POZ. I to mimo poważnych problemów na początku roku, gdy po raz pierwszy zanotowano kolejki do lekarzy rodzinnych.

„ Osoba chora, chcąca skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej, pod koniec lutego 2015 czekała średnio na wizytę u lekarza rodzinnego 2 dni. W czerwcu i lipcu czas oczekiwania do lekarza POZ skrócił się do ok. 1 dnia” – czytamy w raporcie.

Wojciech Pacholicki z Porozumienia Zielonogórskiego uważa, że powodem poprawy sytuacji pacjenta POZ nie jest jedynie oczywisty spadek liczby pacjentów w okresie letnim.

- Dla mnie to dowód że nie przejedliśmy pieniędzy z podwyżki stawki kapitacyjnej, o co oskarżały nas niektóre media – mówi Wojciech Pacholicki. – Dzięki niej część praktyk zatrudniła dodatkowych lekarzy, na co wcześniej nie było ich stać. Jednak najważniejsza sprawa to fakt, że zmiany, o które od lat zabiegała Federacja Porozumienie Zielonogórskie, a które wreszcie wprowadzono, przynoszą efekty. Pracę w POZ usprawniła możliwość wypisywania recept na wiele miesięcy (do 12 miesięcznych kuracji) czy powtórzenia leku bez konieczności wizyty pacjenta. Kolejki do lekarzy rodzinnych byłyby jeszcze mniejsze, gdyby zdjęto z nas liczne obowiązki biurokratyczne i wypisywanie zaświadczeń dla różnych instytucji w ramach daniny publicznej. Szkoda także, że dotychczas nie usankcjonowano prawnie porady telefonicznej, co byłoby wygodne dla chorych w wielu sytuacjach. To jedno z rozwiązań, o które nadal będziemy zabiegać. Jak widać – warto, bo postulaty lekarzy, jeśli są właściwie realizowane, służą przede wszystkim pacjentom.


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024