Książeczka zdrowia dziecka przegłosowana przez sejm



Podczas dzisiejszego (12 czerwca) posiedzenia sejm zdecydował o przyjęciu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, według której książeczka zdrowia dziecka będzie elementem dokumentacji medycznej.

Za projektem Platformy Obywatelskiej opowiedziało się 252 posłów, przeciwko było 23 z nich, a 149 wstrzymało się od głosu.

Dalszy etap prac nad książeczką to określenie jej wzoru przez ministra zdrowia w drodze rozporządzenia. Minister ma na to pół roku od czasu wejścia w życie nowelizacji. Musi także zasięgnąć w tej sprawie opinie Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

O wprowadzenie książeczki zdrowia dziecka jako elementu dokumentacji medycznej zabiegał rzecznik praw dziecka Marek Michalak. W swoich wystąpieniach w tej sprawie przekonywał, że to rozwiązanie pozwoli na gromadzenie i utrwalenie informacji o stanie zdrowia dziecka, przebiegu jego leczenia, szczepieniach, badaniach, zabiegach itp.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że jednolity wzór dokumentów jest szczególnie ważny w sytuacjach, w których konieczne jest natychmiastowe potwierdzenie pewnych informacji mających kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta i określenie sposobu postępowania, w szczególności w stanach nagłych, w tym - zagrożenia życia.

Eksperci Federacji Porozumienie Zielonogórskie od powstania projektu krytykowali ten pomysł. Podkreślali, że książeczka to dodatkowa, prowadzona w podwójny sposób dokumentacja medyczna, a jako dokument papierowy będzie archaiczna także w samej formie.

Pomysł negowała m.in. Joanna Szeląg, według której „zamiast marnować czas, środki i lasy na produkcję niepotrzebnych papierów, powinno skupić się na przygotowaniu platformy informatycznej, gdzie gromadzone byłyby takie informacje i każdy lekarz, do którego trafi dziecko, miałby wgląd w historię szczepień, badań itp.”

Eksperci zwrócili uwagę, że o wiele ważniejszym problemem do rozwiązania jest dziurawy Centralny Wykaz Ubezpieczonych, który w wielu przypadkach nie potwierdza prawa do leczenia poprzez system eWuś oraz ustawowe prawo do bezpłatnego leczenia m.in. dzieci, które jest niewystarczające.



Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024