Informacja Prasowa Kolegium Lekarzy Rodzinnych



13 czerwca obchodzony jest po raz kolejny Dzień Świadomości Niewydolności Serca. Na kilka dni przed tym wydarzeniem ukazały się pierwsze w Polsce wytyczne postępowania w niewydolności serca dla lekarzy rodzinnych. Wytyczne są wspólną inicjatywą Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce oraz Sekcji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wśród autorów i ekspertów wytycznych są zarówno wybitni specjaliści kardiolodzy jak i praktykujący lekarze rodzinni. Przedstawione zalecenia są zgodne z aktualnymi wytycznymi Europejskiego (ECS) i Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, skupiają się jednak na praktycznych aspektach związanych z rozpoznawaniem i leczeniem niewydolności serca, uwzględniając specyfikę polskiego systemu opieki zdrowotnej. Ze względu na specyfikę pracy lekarza rodzinnego, skupiono się głównie na postępowaniu w przewlekłej niewydolności serca.

Liczba pacjentów z niewydolnością serca stale rośnie. W zależności od wielkości listy lekarz rodzinny może mieć pod swoją opieką od kilkunastu do kilkudziesięciu pacjentów z niewydolnością serca. Są to osoby wymagające szczególnie uważnej i systematycznej opieki a lekarz rodzinny jest właśnie najbliżej swojego pacjenta – mówi współautor wytycznych, doktor Marek Oleszczyk, specjalista medycyny rodzinnej z Krakowa. - Im później choroba zostanie rozpoznana, tym gorsze jest rokowanie dla pacjenta.

W zaleceniach mocno podkreśla się rolę, jaką w rozpoznawaniu i poprawie opieki nad pacjentem z niewydolnością serca ma do odegrania lekarz rodzinny. Wyraźnie zaznaczona jest także istotna rola skutecznej komunikacji między lekarzami opieki podstawowej i specjalistycznej w poprawie opieki nad chorym. Opisane są zasady prewencji oraz cele leczenia na różnych etapach zaawansowania choroby, uzupełnione licznymi poradami praktycznymi oraz opisami sytuacji, w których lekarz rodzinny powinien skorzystać z pomocy kardiologa lub innych specjalistów.

Dla systemu opieki zdrowotnej, aktywne, oparte na aktualnej wiedzy, włączenie się lekarzy rodzinnych do opieki nad pacjentem z niewydolnością serca, wiąże się ze zmniejszoną częstością zaostrzeń wymagających hospitalizacji, poprawą jakości życia i dłuższym przeżyciem pacjentów.

Joanna Szeląg
Zespół prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinny

tel. 604 477 335
e-mail: jszelag@mp.pl


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024