NIE PRZYSZEDŁ MAHOMET DO GÓRY…



Stwierdzanie zgonów jest polskim kolorytem lokalnym i problemem nierozwiązanym od pół wieku. Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych weszła w życie 31.01.1959.

Zmieniały się w tym kraju władze, ustrój i prawo. Ostatnimi czasy polski parlament uchwala i nowelizuje ok. 200 ustaw rocznie, a ustawa o cmentarzach wciąż trwa niezmieniona jak Matuzalem.

Organizacja ochrony zdrowia przed pół wiekiem była zupełnie inna, niż dzisiaj. Znikły rejony, felczerzy i wiejskie położne, pojawili się ratownicy medyczni. Nie zadziwia więc fakt, że regulacje ustawowe nijak się mają do współczesnej rzeczywistości.

Jedynym pomostem między czasem minionym - opisywanym przez ustawę , a teraźniejszością, to ciążący na staroście obowiązek powołania osoby stwierdzającej zgon.
Wprawdzie nazwa coronera nie została użyta, ale przepis stanowi furtkę, by w Polsce stwierdzanie zgonu odbywało się, jak w każdym cywilizowanym kraju.

Niestety, furtka jest tak wąska , że przeciśnięcie się przez nią jest trudne. Przepisy wykonawcze, na mocy których Starosta powołuje koronera, nigdy nie powstały. W związku z powyższym część Starostów, nie chcąc obciążać budżetu powiatu, wskazuje na brak regulacji prawnych. Inni, mimo nieprecyzyjnych przepisów ponoszą koszty postępu i powołują lekarza, który zajmuje się stwierdzaniem zgonów.

Najprostszym rozwiązaniem półwiecznego problemu stwierdzania zgonów mogłaby być zmiana archaicznej ustawy. Jednak biorąc pod uwagę, że od 50 lat nie można się tego doczekać, możliwe jest, że w tych samych warunkach prawnych przyjdzie nam żyć i umierać przez następne 50 lat…

Jeżeli nie da się dostosować prawa do rzeczywistości, zmieńmy rzeczywistość, by pasowała do prawa. W myśl tej zasady należałoby reaktywować wiejskie pielęgniarskie punkty zdrowia, o których większość z nas już nie pamięta. A pielęgniarki w nich zatrudnione zajmowałyby się stwierdzaniem zgonów, bo jak ustawa głosi są do tego uprawnione.

Skoro Mahomet nie może przyjść do góry……niechaj góra przyjdzie do Mahometa.

Małgorzata Stokowska-Wojda


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024