Zamiast demonizować ruchy antyszczepionkowe...



- Polska jest pod względem wyszczepialności dzieci w europejskiej czołówce, mimo że Ministerstwo Zdrowia finansuje najbardziej prymitywne, a przez to uciążliwe dla pacjentów szczepionki – zauważają lekarze rodzinni z Federacji z Porozumienie Zielonogórskie.
Szczepienie dzieci należy do obowiązków lekarzy rodzinnych. Twarde dane wskazują, że wywiązują się z tego bardzo dobrze.
- Wyszczepialność dzieci wynosi u nas od wielu lat 70 proc. – przypomina Joanna Zabielska-Cieciuch ekspert Porozumienia Zielonogórskiego. – Tymczasem wielu krajach Zachodniej Europy, w niektórych grupach wiekowych, nie przekracza ona 30 proc. Dlatego nie możemy się zgodzić z głoszonymi ostatnio publicznie tezami, że w Polsce szczepienia kuleją wskutek ruchów antyszczepionkowych, a nawet z winy lekarzy. Te ruchy oczywiście istnieją, ale mają marginalny wpływ – widać to w statystykach, które dotyczą szczepień obowiązkowych. W pozostałych (np. przeciw grypie), istotnie sytuacja jest dramatyczna. Jeśli jednak nie finansuje się wielu potrzebnych szczepień ze środków publicznych i nie robi szeroko zakrojonej kampanii na rzecz tej formy profilaktyki, to trudno oczekiwać, że obywatele będą się masowo szczepić.

- Cieszy nas zatem zapowiedziana przez resort zdrowia akcja pro-szczepionkowa -komentuje Wojciech Perekitko lekarz rodzinny z PZ.- Trochę to jednak jak wyważanie otwartych drzwi. Czyż nie lepiej byłoby, aby minister zdrowia dokonał zmian w prawie dotyczącym samych szczepień, o które Porozumienie Zielonogórskie postuluje od wielu lat. Pozwoliłoby to nam lekarzom rodzinnym, w jeszcze lepszy sposób propagować i wykonywać szczepienia ochronne zarówno te obowiązkowe jak i zalecane - dodaje Perekitko.

Zdaniem Jacka Krajewskiego, prezesa FPZ, resort zdrowia oszczędza na szczepieniach przede wszystkim kupując najtańsze preparaty. – W Europie standardem dla dzieci są szczepionki skojarzone – zamiast np. trzech aplikacji, robi się to raz. U nas lekarze muszą kłuć maluchy wielokrotnie. Chyba, że rodzice dodatkowo zapłacą. W dodatku niektóre szczepionki nie są finansowane, choć powinny – dodaje Krajewski.
Należą do nich np. szczepionki przeciw pneumokokom, o których finansowanie trwa wieloletnia walka, oraz przeciwko rotawirusom. Jeśli rodzice chcą zapewnić dziecku standardowy komplet szczepień (szczepionka skojarzona + przeciw pneumokokom + przeciw rotawirusom) - jest to wydatek ok. 800 zł.
– Czy w cywilizowanym kraju rzeczywiście podstawowa profilaktyka dzieci powinna być dostępna tylko dla bogatych? Tym bardziej, że oszczędności z punktu widzenia budżetu państwa są pozorne.



Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024