Retoryczne pytania śląskich lekarzy



Należy przypuszczać, że gdyby śląscy lekarze zakupili do celów zawodowych tanie samochody wyprodukowane w państwach spoza Unii Europejskiej, nie zainteresowałoby to żadnego urzędnika resortu zdrowia. Nie ma bowiem listy państw, których wyrobów nie wolno kupować, nie ma także listy towarów unijnych nakazanych do zakupu.

Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej i przede wszystkim kojarzy się z dużymi pieniędzmi. Czy oznacza to jednak, że w dziedzinie zarządzania ustępuje zrzeszonym w niej państwom i pod każdym względem jest droższa? Pytania to można uznać za retoryczne.

A wynikają one z sytuacji w jakiej znaleźli się śląscy lekarze, którzy spełniając swój obowiązek uznali, że w dobie kryzysu należy oszczędniej gospodarować finansami. Wyszli z założenia, że skoro istnieje instytucja przetargów, to i oni mogą wybrać partnera, za którego wysokiej jakości towar będą mogli zapłacić mniej, niż za oferowane na rynku.

Tymczasem, co kierującym się zdrowym rozsądkiem lekarzom nawet do głowy nie przyszło, okazało się, że urzędnicy resortu zdrowia uznali, że na wspomniany towar mają monopol wyłącznie firmy z państw UE… i jego zakupu nie chcą uznać.

A chodzi o to, że Prezes NFZ w swoim zarządzeniu w sprawie określenia kryteriów oceny ofert przy zawieraniu umów dotyczących udzielania świadczeń opieki zdrowotnej zapisał, iż jednym z nich jest certyfikat systemu zarządzania wydany przez jednostkę posiadającą akredytację w zakresie sektora usług medycznych udzielony przez Polskie Centrum Akredytacji lub przez "równorzędny podmiot zagraniczny".

Śląscy lekarze zrzeszeni w Federacji "Porozumienie Zielonogórskie" uznali za taki "równorzędny podmiot zagraniczny" szwajcarską firmę Quality Service Zurych AG posiadającą akredytację Swiss Accreditation Service - organizacji będącej sygnatariuszem EA MLA - Wielostronnego Porozumienia Europejskiej Współpracy w Dziedzinie Akredytacji oraz IAF (Międzynarodowej organizacji skupiającej jednostki akredytujące), w dziedzinie certyfikacji Systemów Zarządzania Jakością oraz Środowiskiem.

Śląscy lekarze PZ wybrali ofertę wymienionej firmy, odbyli szkolenia i uzyskali odpowiednie certyfikaty, dzięki którym uzyskali punkty rankingujące mogące przesądzać w postępowaniach konkursowych NFZ dotyczących zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Tymczasem Urzędnicy Komisji Konkursowej Śląskiego Oddziału NFZ nie uznali tych certyfikatów motywując swą decyzję Zarządzeniem Prezesa NFZ zawierającym sformułowanie, iż: przez "równorzędny podmiot zagraniczny" rozumie się podmiot z akredytacją jednostki akredytującej innego państwa członkowskiego UE… Czyli za podstawę przyjęli kryterium geopolityczne, gdy w tym samym punkcie można znaleźć także informację, iż jednostka akredytująca powinna wykazywać zgodność z wymaganiami odpowiedniej normy zharmonizowanej oraz wymaganiami właściwego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego dotyczącymi akredytacji i nadzoru rynku. A za taką zgodność można właśnie uznać fakt, iż wspomniana Swiss Accreditation Service jest sygnatariuszem Wielostronnego Porozumienia Europejskiej Współpracy w Dziedzinie Akredytacji.

Śląscy lekarze uważają, że doszło do zawężenia pojęcia "równorzędny podmiot zagraniczny" i nie można stawiać prawa wewnętrznego ponad normami prawa międzynarodowego oraz unijnego. Zwrócili się w tej sprawie miedzy innymi do Ministra Spraw Zagranicznych .

A tymczasem kwestionowanie przez urzędników Komisji Konkursowej Śląskiego Oddziału NFZ posiadanych przez lekarzy certyfikatów, może mieć decydujące znaczenie w toczących się właśnie postępowaniach konkursowych.

Śląscy lekarze zakładali, że zaoszczędzone finanse będą mogli przeznaczyć na rozwój swych przychodni i gabinetów. Skorzystaliby na tym ich pacjenci. Jeśli arbitralne decyzje ministerstwa zdrowia promującego droższe oferty firm z krajów UE zostaną utrzymane, to może się okazać, że śląscy lekarze nie tylko stracili pieniądze ale i pacjentów.

W rzeczywistości jednak stracą także pacjenci…

(***)


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024