Stanowisko Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce



Z głębokim zaniepokojeniem obserwujemy działania niektórych środowisk lekarzy zapewniających opiekę szpitalną polegające na wywieraniu nacisków na Marszałka Sejmu oraz Posłów Rzeczypospolitej w sprawie przyspieszenia prac oraz wprowadzenia nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Nowelizacja ta uznaje specjalistów chorób wewnętrznych i pediatrii za lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), pomijając fakt braku w ich szkoleniu specjalizacyjnym przygotowania do pracy na tym poziomie ochrony zdrowia.

W społeczeństwie zwiększa się liczba osób w wieku starszym. Powszechnym zjawiskiem staje się wielochorobowość, współchorobowość i kompleksowość problemów zdrowotnych. System ochrony zdrowia staje się coraz bardziej skomplikowany. Pacjenci w POZ wymagają od swojego lekarza uwzględniania szerokiego zakresu ich problemów oraz sprawnego koordynowania opieki świadczonej także przez specjalistów wąskich dziedzin. Zapewnia je specjalizacja z medycyny rodzinnej, umożliwiająca nabycie wiedzy i umiejętności właściwych dla POZ, a nie opieki szpitalnej.

Polityka zdrowotna państwa i proponowane przez Ministra Zdrowia zmiany strukturalne powinny być poprzedzone głębokimi analizami i badaniami. Zarówno w literaturze naukowej, polskiej jak i międzynarodowej brak opracowań dotyczących omawianego zakresu. Podejmowane ostatnio próby zastąpienia rzetelnych analiz wynikami badań opinii publicznej z natury rzeczy obarczonymi znacznym wypaczeniem i nie mającymi charakteru naukowego, jeszcze bardziej utrudniają toczącą się dyskusję.

W powyższej sytuacji – Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce pragnie zwrócić uwagę na Opinię merytoryczną z dnia 18 listopada 2013r. o projekcie ustawy, opracowaną w Biurze Analiz Sejmowych (druk sejmowy nr 1849). W opinii tej stwierdzono, że „Przyjęte w projekcie rozwiązania nie stanowią spójnej koncepcji zagwarantowania ubezpieczonym dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Burzą dotychczasowe rozwiązania wprowadzając jednocześnie niepewność zarówno po stronie świadczeniodawców, jak i świadczeniobiorców co do możliwości dostępu do świadczeń i zakresu uzyskiwanych świadczeń zdrowotnych. (…) rozwiązania te stoją w sprzeczności z istotą podstawowej opieki zdrowotnej”.

Biorąc pod uwagę przedstawione zagadnienia Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce wystąpi do Ministra Zdrowia z wnioskiem o zlecenie Agencji Oceny Technologii Medycznych lub innej właściwej instytucji przygotowanie analizy oceniającej podstawy oraz skutki nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Dr. med. Tomasz Tomasik, prezes KLR

Prof. dr hab. med. Sławomir Chlabicz, wiceprezes KLR



Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024