NFZ znów sięga po pieniądze

Zdaniem Jacka Krajewskiego prezesa Federacji Porozumienie Zielonogórskie, NFZ łamie warunki umów ze świadczeniodawcami Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Spór dotyczy porady lekarskiej, która udzielana jest „zaocznie” np. by wypisać pacjentowi receptę.

– NFZ zaczyna kwalifikować porady lekarskie na lepsze, udzielane pacjentowi osobiście i gorsze (zaoczne), tylko, że w żaden sposób nie wynika to z treści jakiegokolwiek aktu prawnego” – tłumaczy Jacek Krajewski. Do prezes NFZ trafiło waśnie kolejne pismo lekarzy Porozumienia Zielonogórskiego w tej sprawie.

W lipcu na spotkaniu z Przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego NFZ przedstawił własną interpretację przepisów. W sierpniu w przesłanym komunikacie podtrzymał stanowisko.

Spór dotyczy świadczeń finansowanych stawką 3,0. To świadczenia dotyczące chorób układu krążenia i cukrzycy. W przypadku tych chorych stawkę bazową, jaką płaci NFZ mnoży się x 3. Czyli są to pacjenci wyżej finansowani. NFZ w przypadku wystawiania recept np. rodzinie obłożnie chorego, chce je finansować trzy razy niżej.

- Nigdzie w warunkach udzielania świadczeń ani w umowie nie ma czegoś, co mogłoby uzasadniać twierdzenie, że w przypadku wizyt z przelicznikiem 3,0 pacjent musi stawić się osobiście, a w innych wypadkach – nie - tłumaczy Joanna Szeląg z Porozumienia Zielonogórskiego. – To bardzo mętne uzasadnienie i niekonsekwencja NFZ. Tym sposobem po raz kolejny Fundusz sięga po pieniądze i oszczędza na zdrowiu Polaków.

- Porada lekarska „zaoczna”, w myśl umowy zawieranej z NFZ przez świadczeniodawców poz, jest taką samą poradą, jak każda inna – mówi Jacek Krajewski. - Skoro więc lekarz poz wystawiając leki pacjentowi nawet bez jego obecności udziela mu porady lekarskiej, poradę taką winien sprawozdawać dokładnie w taki sam sposób, jak poradę udzieloną w obecności tegoż pacjenta.

- Jeśli zbieramy dokładny wywiad od rodziny, oglądamy i oceniamy kontrolki ciśnień, glikemii (cukrów), w razie potrzeby zlecamy zadania pielęgniarce środowiskowej - to niby czemu nie jest to wzmożony nadzór nad pacjentem – mówi Joanna Szelag. - To, że go w tym momencie nie widzę, nie znaczy, że nie kontroluję i nie nadzoruje jego stanu - dodaje.

- Przedstawione stanowisko NFZ dotyczące możliwości stosowania stawki 3,0 jest niezgodne z umową i wskazywanym w treści pisma Zarządzeniem Prezesa NFZ. Porada „zaoczna” albo jest dopuszczalna – albo nie. Jeśli jest dopuszczalna (a istotnie, wynika to z treści w/w Zarządzenia) to nie można jej traktować jako „gorszej” od porady „niezaocznej”. Tymczasem przedstawiony przez NFZ podział na porady lepsze (niezaoczne) i gorsze (zaoczne) w żaden sposób nie wynika z treści jakiegokolwiek aktu prawnego – mówi Jacek Krajewski.




Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024