Notatka ze spotkania FPZ w Centrali NFZ

W dniu 31 lipca 2013 r. w Centrali NFZ odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli, ze strony NFZ zastępca prezes ds. medycznych Marcin Pakulski, dyrektor Dariusz Dziełak, pan Krzysztof Klichowicz i pani Hanna Klimczak, ze strony PZ: Prezes Jacek Krajewski, wiceprezes Teresa Dobrzańska-Pielichowska i dr Mariusz Kocój.

1. Przedstawiciele NFZ przekazali propozycje dotyczące kontraktowania na rok 2014 dla poz:

m.in.: dodatkowych płatności za jednostkowe świadczenia zarówno w kontraktach lekarskich jak i pielęgniarskich i położnej. Byłyby to np.: bilanse zdrowia, patronaże dzieci w ciągu 1 miesiąca życia, patronaże pielęgniarek u dzieci w 3-4 miesiącu życia, program profilaktyczny dla osób 45-65, monitoring wykonania badań przesiewowych u kobiet (mammografia i cytologia), wykonywanie opatrunków przez pielęgniarki w ramach leczenia ran przewlekłych, pobieranie materiału do badań cytologicznych przez położną. Dotychczasowe rozliczenia jednostkowe pozostałyby na starych zasadach.


2.Poinformmowano nas że z dniem 1 stycznia 2014 NFZ zamierza zaprzestać finansowania tzw. pacjentów czerwonych (nieuprawnionych do świadczeń), którzy znajdują się na naszych listach aktywnych.


3.Przedstawiciele Centrali NFZ przekazali, że nie będzie problemu koincydencji, jeżeli w naszej statystyce porady zawierające kontynuację farmakoterapii i/lub zlecenie na pieluchomajtki dla pacjenta zaocznie, będą wpisywanie jako Z.71 lub Z.76.
Pismo z MZ w sprawie wypisywania recept pacjentom "zaocznie" nie jest dla NFZ wiążące w zakresie finansowania świadczeń finansowanych stawką 3,0. W takim przypadku konieczne jest osobiste stawiennictwo pacjenta lub wizyta domowa w celu udzielenia porady.


4.NFZ przygotowuje odpowiedzi na zażalenia w sprawach potrącania pieniędzy za pacjentów nieubezpieczonych na Podkarpaciu.


5.Przedstawiciele FPZ zaprotestowali przeciwko jakiemukolwiek obniżeniu finansowania poz poprzez obniżenie wag korygujących lub zaprzestanie finansowania pacjentów nieuprawnionych (wycięcie „ czerwonych" pacjentów.). Powtórzono postulat o przedłużeniu okresu vacatio legis na następne lata na wprowadzenie systemu eWUś w poz. W podstawowej opiece zdrowotnej jego funkcjonowanie nie może skutkować konsekwencjami finansowymi w postaci pozbawania świadczeniodawców środków finansowych za wykazanych na "czerwono" pacjentów.

Kolejne spotkanie zaplanowano na wrzesień 2013.

Jacek Krajewski
Teresa Dobrzańska-Pielichowska
Mariusz Kocój


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024