Komunikat w sprawie prawidłowego wypisywania recept na leki refundowane

Przedstawiam poniżej treść komunikatu LOW NFZ w sprawie prawidłowego wypisywania recept na leki refundowane. Proszę o zapoznanie się z nim.
Wojciech Perekitko
Prezes



„W związku z informacjami pochodzącymi od ubezpieczonych dotyczącymi trudności w realizacji recept na leki refundowane, które wynikają z niepoprawnie wystawionych recept, jak również stwierdzanych nieprawidłowości w tym zakresie podczas przeprowadzanych kontroli aptek, Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ w Zielonej Górze, uprzejmie przypomina o zasadach dotyczących prawidłowego wystawienia recepty.

Sposób i tryb wystawiania recept lekarskich, zwanych dalej „receptami” określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. Nr 97, poz. 646 ze zm.)

Zgodnie z treścią ww. Rozporządzenia wystawienie recepty na leki lub wyroby medyczne refundowane, polega m.in. na czytelnym naniesieniu na awersie recepty treści niezbędnych danych, do realizacji recepty, które obejmują:

1. dane podmiotu, który zawarł umowę upoważniającą do wystawiania recept refundowanych,

2. dane dotyczące pacjenta (m.in. imię i nazwisko, adres miejsca zamieszkania lub miejsce pełnienia służby wojskowej, w przypadku osoby bezdomnej – miejsce zamieszkania albo siedzibę świadczeniodawcy, który udzielił świadczenia, wiek w przypadku pacjenta do lat 18, a także numer PESEL),

3. identyfikator płatnika,

4. dane dotyczące przepisanych leków lub wyrobów medycznych,

5. kod uprawnień dodatkowych pacjenta, a jeżeli pacjentowi nie przysługują te uprawnienia znak X,

6. datę wystawienia recepty,

7. dane osoby wystawiającej receptę oraz złożeniu własnoręcznego podpisu przez osobę uprawnioną do wystawiania recept.

Jednocześnie przypominam, iż na recepcie mogą być dokonywane poprawki wyłącznie przez osobę wystawiającą receptę. Każda poprawka dokonywana na recepcie wymaga dodatkowego odciśnięcia pieczątki i podpisu tej osoby, umieszczonych przy poprawionej informacji.

Z przeprowadzonych przez Lubuski Oddział Wojewódzki NFZ analiz wynika, że znacząco wzrosła liczba recept refundowanych wystawianych z tytułu dodatkowych uprawnień pacjenta dotyczących głównie choroby przewlekłej.

Z kodem „P” należy wypisywać tylko te leki i tylko w tych chorobach, które zostały wymienione w aktualnym rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków i materiałów medycznych, które ze względu na te choroby mogą być przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatnością. Jeśli nie ma uprawnień do niższej odpłatności za lek wynikającej z choroby przewlekłej, wpisuje się na recepcie znak „X”.

Recepty wystawione niezgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (Dz. U. Nr 97, poz. 646 ze zm.) będą podlegały sprawdzeniu podczas przeprowadzanych kontroli ordynacji lekarskiej.”


Iwona Owsianowska

Naczelnik Wydziału Gospodarki Lekami

LOW NFZ


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024