Pismo do MZ Marka Balickiego

Zielona Góra 04.05.2005

Szanowny Pan
Marek Balicki
Minister Zdrowia

W związku z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy przekazanego do uzgodnień zewnętrznych w dniu 1 kwietnia 2005 Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie" wnosi propozycję uszczegółowienia zapisu treści paragrafu 5 poprzez dodanie słowa "przez upoważnionego lekarza, lekarza dentystę, felczera i starszego felczera"
oraz sformułowania "na wniosek ZUS lub KRUS"
Paragraf 5 po wniesieniu poprawek otrzyma treść następującą

§ 5.
Orzeczenie lekarskie oraz orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny jest wydawane na wniosek ZUS lub KRUS na formularzu zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy przez upoważnionego lekarza, lekarza dentystę, felczera i starszego felczera według wzoru ustalonego w przepisach odrębnych.

Uzasadnienie:

Opinia prawna
dotycząca finansowania kosztów wydawania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny.


Podstawy prawne:

1. Ustawa z dn. 13.10.1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.Nr 137 z 1998r. poz.887 ze zm.),
2. Ustawa z dn. 25.06.1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U.Nr 60 z 1990r. poz.636 ze zm.),
3. Ustawa z dn. 27.08.2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.Nr 210 z 2004r. poz. 2135),
4. Rozporządzenie Rady Ministrów z dn. 20.12.2004r. w sprawie sposobu i trybu finansowania kosztów badań, wydawania orzeczeń lub zaświadczeń związanych z orzekaniem o niezdolności do pracy dla celów rentowych, orzekaniem o niepełnosprawności, ustalaniem uprawnień w ramach ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 281 z 2004r. poz. 2790).

Podstawa faktyczna:

Zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa jedynie lekarze upoważnieni przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych mogą wystawiać zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, na podstawie których ubezpieczony może uzyskać zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy lub wynagrodzenie za czas choroby przewidziane w art. 92 kodeksu pracy.
Warunkiem uzyskania takiego upoważnienia jest złożenie przez lekarza pisemnego oświadczenia, w którym zobowiązuje się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy. Dokładną procedurę wystawienia zaświadczenia lekarskiego określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dn. 27.07.1999r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS (Dz.U.Nr 65 z 1999r poz 741). Lekarz wystawiając zaświadczenie lekarskie, zgodnie z wymaganą procedurą, stwierdza czasową niezdolność do pracy z powodu choroby nie tylko do celów zdrowotnych, ale też dla potrzeb ZUS w celu ustalenia wysokości zasiłku chorobowego. Zatem, zdaniem opiniującej, wystawianie przez lekarzy zaświadczeń (wypełnianie druków ZUS ZLA) jest czynnością zleconą przez ZUS na podstawie upoważnienia wydanego w formie decyzji i wykonywaną w jego interesie.
Ustawie z dnia 13.10.1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.Nr 137 z 1998r. poz. 887 ze zm.) określa zakres działania ZUS, a w szczególności nakłada na ten organ obowiązek ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz wypłacania tych świadczeń, chyba , że na mocy odrębnych przepisów obowiązki te wykonują płatnicy. Jednak do ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczenia społecznego niezbędne jest zaświadczenie lekarskie wystawiane przez lekarzy upoważnionych przez ZUS. Powyższe potwierdza art. 53 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. W tym miejscu należy ponownie zauważyć, iż potwierdza się fakt bezpłatnego działania lekarzy na rzecz ZUS.
Ustawa z dnia 27.08.2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej ze środków publicznych (Dz.U.Nr 210 z 2004r. poz. 2135) nie reguluje kwestii dotyczącej pokrywania przez ZUS kosztów wydawania przez lekarzy zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby lub pobytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej, konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny. Jedynie art. 16 ust. 2 w/w ustawy wprost nakłada na Ministra Sprawiedliwości, Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego obowiązek pokrywania kosztów badania, wydawania orzeczenia lub zaświadczenia, na zlecenie prokuratury albo sądu. Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 4 ustawy koszty badania, wydania orzeczenia lub zaświadczenia, związanego z orzekaniem o niezdolności do pracy dla celów rentowych, orzekaniem o niepełnosprawności, ustalaniem uprawnień w ramach ubezpieczeń społecznych są finansowane przez podmiot, na którego zlecenie zostaje przeprowadzone badanie, wydane orzeczenie lub zaświadczenie.
Rada Ministrów w dniu 20.12.2004r. wydała rozporządzenie w sprawie sposobu i trybu finansowania kosztów badań, wydawania orzeczeń lub zaświadczeń związanych z orzekaniem o niezdolności do pracy dla celów rentowych, orzekaniem o niepełnosprawności, ustalaniem uprawnień w ramach ubezpieczeń społecznych (Dz.U.Nr 281 z 2004r. poz.2790). Na podstawie powyższego aktu prawnego koszty zaświadczeń związanych z ustalaniem uprawnień w ramach ubezpieczeń społecznych są dokumentowane fakturą i zestawieniem sporządzonym przez świadczeniodawcę (w naszym przypadku lekarzy wystawiających zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy) i przedstawiane podmiotom zlecającym (w naszym przypadku ZUS-owi).

Reasumując, należy zauważyć, iż ZUS/KRUS mocą decyzji upoważnił lekarzy do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, w których to lekarze stwierdzają czasową niezdolność do pracy z powodu choroby nie tylko do celów zdrowotnych, ale też na rzecz i w imieniu ZUS w celu ustalenia wysokości zasiłku chorobowego. Pomimo, iż między stronami nie doszło dotychczas do zawarcia formalnej umowy zlecenia, określającej zasady wynagradzania za czynności wykonywane przez lekarzy w interesie i na rzecz ZUS/KRUS, to powyższe nie pozbawia strony uprawnionej, czyli lekarzy do żądania stosownego wynagrodzenia zgodnie z dyspozycją art. 735 kc, bowiem ani z decyzji ZUS/KRUS ani z całokształtu zebranego materiału nie wynika wprost, że powyższe czynności lekarze zobowiązali się wykonywać nieodpłatnie.
Zatem zasadną jest zmiana rozporządzenia w sprawie sposobu i trybu wydawania orzeczeń lub zaświadczeń związanych z orzekaniem o czasowej niezdolności do na zlecenie ZUS/KRUS. W takiej sytuacji, stosownym byłoby wystąpić do Prezesa ZUS z wnioskiem o uregulowanie zasad odpłatności za czynności wykonywane przez lekarzy na rzecz ZUS/KRUS.




Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024