Komisja zdrowia ogranicza przywileje dla VIP-ów

Sejmowa Komisja Zdrowia zarekomenduje Sejmowi ograniczenie specjalnych uprawnień VIP-ów do opieki zdrowotnej.

Podczas dyskusji nad tą kwestią doszło do ożywionej wymiany poglądów, w trakcie której Platformie Obywatelskiej, wnioskującej o wykreślenie wszelkich przywilejów dla VIP-ów, niektórzy posłowie zarzucili populizm.

W myśl przyjętych przez Komisję przepisów, ze specjalnych uprawnień nie będą korzystały rodziny wysokich urzędników (z wyjątkiem towarzyszących w oficjalnych podróżach).

Na świadczenia opieki zdrowotnej dla VIP-ów nadal ma być utrzymana specjalna pula pieniędzy w budżecie państwa. Jednak mają być z niej finansowane świadczenia jedynie w przypadkach nagłego zachorowania uprawnionej osoby (premiera, prezydenta, sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Trybunału Stanu, parlamentarzystów). Dokładny zakres tych świadczeń ma być ujęty w rozporządzeniu. Świadczenia te mają być udzielane przez placówki należące do Ministerstwa Sprawa Wewnętrznych i Administracji.

Ponadto ma być zabezpieczona pomoc lekarska podczas posiedzeń rządu i parlamentu.

Elżbieta Radziszewska (PO) zgłosiła wniosek o uchylenie wszelkich przywilejów. "Wszyscy jesteśmy w jednym wielkim NFZ-cie. Każdemu przysługuje jednakowe prawo do opieki zdrowotnej, nie ma powodu utrzymywania przepisu jeszcze z czasów stanu wojennego. Czy w jakimkolwiek zakładzie pracy, gdzie niejednokrotnie ryzyko pracy jest większe niż w parlamencie, czeka przed zakładem karetka?" - powiedziała Radziszewska, uzasadniając swój wniosek.

Rozsierdziło to Tadeusza Cymańskiego (PiS), który domniemywał, że poprawka w tak skrajnej formie została zgłoszona "nie tylko ze względów merytorycznych". "Są granice zabiegania o poklask. Melodia jest prosta, najpierw zabrano nam trzynastki, teraz przywileje zdrowotne dla VIP-ów, jutro każą nam krew utoczyć" - mówił Cymański.

Jego zdaniem, udogodnienia dla VIP-ów to jedynie kwestia łatwiejszego dostępu do lekarza. "U siebie w regionie musiałbym czekać na wizytę, tu idę do lekarza i nie czekam. I wcale się tego nie wstydzę" - powiedział.

"Populistycznym gestem" nazwała poprawkę Radziszewskiej Ewa Janik (SLD). Jej zdaniem, takie poprawki wykorzystują niewiedzę Polaków na temat proporcji ponoszonych kosztów na opiekę zdrowotną. W tegorocznym budżecie na leczenie VIP-ów zarezerwowano ok. 4 mln zł; na całość opieki zdrowotnej rocznie przeznacza się ok. 34 mld zł.

"Jesteśmy 460-osobowym, reprezentującym wolę narodu organem stanowiącym prawo. Musimy być jakoś zabezpieczeni" - mówił Bogdan Derwich (SLD).

"Wypada modlić się o zdrowie, bo o rozum już za późno. Nie wyobrażam sobie, żeby nie było zabezpieczenia obrad parlamentu" - powiedziała Krystyna Herman (SLD).

Za przyjęciem poprawki głosowała tylko wnioskodawczyni, przeciwko było 13 posłów, 4 wstrzymało się od głosu.


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2024 ePartner.pl - Zielona Góra 2024