Nowy minister obiecuje zmiany i konsultacje

Zmiany na stanowiskach wiceministrów, konsultacje ze świadczeniodawcami dotyczące warunków i zasad kontraktowania świadczeń, przyspieszenie prac i kompromis w sprawie ustawy zdrowotnej oraz szerokie konsultacje i debatę społeczną na temat długofalowej reformy systemu ochrony zdrowia zapowiada minister Marek Balicki.

Nowo powołany minister zdrowia Marek Balicki rozpoczął urzędowanie od kilku ważnych spotkań. W piątek 16 lipca odbył pierwsze rozmowy z Sejmową Komisją Zdrowia, a dzień później w Poznaniu spotkał się z przedstawicielami świadczeniodawców. Na dzisiaj zaplanowano spotkanie z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia, Lesławem Abramowiczem.

Marek Balicki obiecuje uchwalenie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej w przewidzianym terminie. Na spotkaniu z Sejmową Komisją Zdrowia zadeklarował wolę kompromisu, ale zastrzegał, że w obecnej ustawie należy przede wszystkim zawrzeć zapisy, które są możliwe do wdrożenia już 1 stycznia 2005 r. W swoich wypowiedziach Balicki wychodzi jednak poza doraźne zmiany i zapowiada szerokie konsultacje i debatę publiczną dla osiągnięcia porozumienia w sprawie docelowego kształtu reformy. "Reforma ochrony zdrowia to długi, wieloletni proces i ważne jest, by po każdych wyborach nie były zmieniane główne kierunki, ale by były realizowane kolejne etapy" - mówił na posiedzeniu Komisji Marek Balicki.

Nowy minister zdrowia zapowiedział też szybkie wprowadzenie zmian kadrowych w kierownictwie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia. Na razie jednak ani on, ani premier Marek Belka czy pozostali politycy, z którymi Balicki konsultuje nowe kandydatury, nie chcą zdradzać nazwisk. Nominacje mają być jednak przeprowadzone dość szybko, jeszcze na początku tego tygodnia.

Na temat nowej ustawy zdrowotnej, a przede wszystkim o problemach związanych z kontraktowaniem świadczeń rozmawiał Marek Balicki w sobotę 17 lipca w Poznaniu na z przedstawicielami tamtejszych świadczeniodawców. Minister zapowiedział, że już w lipcu, nie czekając na uchwalenie nowej ustawy zdrowotnej, wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia rozpocznie konsultacje ze środowiskiem świadczeniodawców w sprawie kontraktowania świadczeń na rok przyszły. Rozmowy są konieczne, aby uniknąć takiej sytuacji, jaka miała miejsce rok temu, gdy świadczeniodawcy zaprotestowali przeciwko warunkom ustalonym przez NFZ. O problemach związanych z kontraktowaniem świadczeń minister Balicki ma dziś rozmawiać z prezesem NFZ Lesławem Abramowiczem.


Dodatkowe informacje     Dane Lubuskiego PZ  
ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  FEDERACJA PZ
  Dolnośląski - POZ
  Dolnośląski - Specjalistyka
  Opolski
  Śląski
  Małopolski
  Podkarpacki
  Lubelski

ADRESY ZWIĄZKÓW REGIONALNYCH

  Świętokrzyski
  Łódzki
  Mazowiecki
  Podlaski
  Warmińsko-Mazurski
  Kujawsko-Pomorski
  Pomorski

 

 
Adres i godziny pracy
al. Niepodległości 16 p. 9. I-wsze piętro
65-048 Zielona Góra
Tel/Fax, e-mail
tel/fax (068) 320 26 89 kom. 605 827 361
e-mail:

Od poniedziałku do piątku
w godzinach od 800 do 1600

 
Pobierz program umożliwiający
odczytywanie dokumentów
przez nas zamieszczanych

Stronę zoptymalizowano do rozdzielczości 1024x768,
szczególnie polecana przegladarka to Firefox

  Konto bankowe
Nr konta Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców Podstawowej Opieki Zdrowotnej
jest następujacy
BANK PEKAO SA oddział Zielona Góra
71 1240 6843 1111 0000 4980 9482
 
© 2002-2023 ePartner.pl - Zielona Góra 2023